Kobiety ciężarne i karmiące piersią, które konsumują kofeinę, wcale nie przyczyniają się do tego, że niemowlęta budzą się w nocy, mówi nowe badanie. Prace te objęły obserwacją 885 brazylijskich niemowląt, urodzonych w 2004 roku.
A rezultaty pokazują, że nawet jeśli niemowlęta kobiet, które piły dużo kofeiny, nieco częściej budziły się w nocy w porównaniu do niemowląt kobiet, które piły mało kofeiny, to jednakże efekt ten był na tyle mały, że mógł wynikać z różnic między grupami.
Konsumpcja kofeiny, nawet w wielkich dawkach, w czasie ciąży i laktacji, nie ma wpływu na sen trzymiesięcznego niemowlęcia, podsumowują naukowcy. Odkrycia te zostały opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Pediatrics.
Wcześniejsze badania powiązały dużą konsumpcję kofeiny w okresie ciąży z większym ryzkiem poronienia, aczkolwiek rezultaty są mieszane.
Według wytycznych ustalonych przez amerykańską akademię pediatrii (American Academy of Pediatrics), kofeinę w umiarkowanych dawkach spokojnie mogą pić kobiety karmiące piersią (2 – 3 filiżanki dziennie).
Zobacz również:
W okresie niemowlęcym, budzenie się w nocy jest powszechną sprawą. Badacze przyjrzeli się więc, czy fakt, że kobiety w ciąży oraz po porodzie konsumowały kofeinę, w jakiś sposób wpłynął na częstość budzenia się w nocy u niemowląt.
Do swojego badania, naukowcy z uniwersytetu Federal University of Pelotas zaprosili kobiety krótko po porodzie. Trzy miesiace później, kobiety ponownie zapytano na temat snu niemowląt w czasie 15 poprzednich dni.
Niemowlęta, które budziły się ponad trzy razy w nocy, były uważane za często budzące się.
Badacze również pobrali próbki kawy, którą piły kobiety.
Blisko 20% badanych piło duże ilości kofeiny (ponad 300 miligramów dziennie, 3 – 4 filiżanki kawy zaparzanej w domu), około 14% niemowląt często budziło się w nocy (ponad trzykrotnie).
Przyczyna, dla której nie stwierdzono powiązania między zwyczajami kobiet pijącymi kawę a niemowlętami budzącymi się w nocy, nie jest jasna, ale jak przypuszczają naukowcy, po prostu niemowlęta kobiet pijących dużo kofeiny najzwyczajniej w świecie rozwijają tolerancję na tę substancję.
W dalszym ciągu jednak zróżnicowana ludzka wrażliwość na stymulanty nie jest dobrze zrozumiana. Być może, mieszają się tutaj zarówno genetyka, jak i rozwój tolerancji na kofeinę.
Badanie to pokazuje, że w czasie ciąży konsumpcja kofeiny jest uniwersalna, wyjaśniają jeszcze brazylijscy badacze. Tylko jedna kobieta w tym badaniu stwierdziła, że w ogóle nie piła kawy, kiedy była ciężarna.