Silne mdłości w czasie ciąży mogą zagrażać życiu kobiety, ale bardzo niewiele wiadomo na temat tej przypadłości. Hormonalne, genetyczne i społeczno-ekonomiczne czynniki mogą odgrywać istotną rolę. Prawie wszystkie kobiety mają nudności i wymiotują w czasie ciąży (łac. hypermesis gravidarum). Jedna na sto kobiet może wymagać leczenia szpitalnego, gdyż w szczególnie ciężkich przypadkach potrzebne jest nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów oraz witamin – robi się to dożylnie.
Ta nieprzyjemna przypadłość ciążowa znalazła się w centrum uwagi tej zimy, kiedy Kate, księżna Cambridge, została hospitalizowana z tego powodu.
- Jest to stosunkowo częste schorzenie u kobiet ciężarnych, a mimo to i tak trudno było zdobyć poparcie i zrozumienie, że te badania są potrzebne. Całkiem niedawno jeszcze ludzie szczerze wierzyli, że przyczyną może być podświadome odrzucenie dziecka przez jego matkę i ojca - mówi Ase Vikanes, autorka najnowszego badania.
Prawdziwa przyczyna wciąż pozostaje nieznana i wydaje się być skomplikowana. Jednak mało jest podstaw ku temu, by twierdzić, iż w grę wchodzi tutaj tylko i wyłącznie podłoże psychologiczne.
Zarówno hormony jak i genetyka mają znaczenie
Niektóre badania wykazały, że zwiększony poziom estrogenów i hormonu ciążowego, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), mogą być zamieszane w sprawę. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że hormonalne, genetyczne, a nawet społeczno-gospodarcze czynniki - wszystkie odgrywają rolę w pojawianiu się hypermesis gravidarum.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
W swojej pracy doktorskiej Ase Vikanes z Norwegian Institute of Public Health wykazała, że istnieje szerokie zróżnicowanie etniczne w występowaniu hyperemesis gravidarum. Ponadto, ryzyko jest wyższe wśród kobiet, których matki także cierpiały z tego powodu.
Występowanie hyperemesis gravidarum zależy również od wieku kobiety oraz płci płodu, przy czym młodsze ciężarne spodziewające się dziewczynki są w grupie największego ryzyka.
Odżywianie i aktywność fizyczna ma istotne znaczenie
Dr Vikanes i jej koledzy pracują obecnie nad zidentyfikowaniem kolejnych czynników ryzyka, które związane są z hyperemesis gravidarum i chcą zbadać możliwe konsekwencje dla zdrowia kobiety i płodu. Ostatnie badania pokazały, że w rzeczywistości dieta ciężarnej może być istotna dla zdrowia dziecka w późniejszym życiu.
Dr Vikanes również uczestniczy w projektach badających wpływ żywienia, aktywności fizycznej i genów, które u niektórych pań mogą być odpowiedzialne za hypermesis gravidarum.
- Musimy dowiedzieć się o tym więcej, abyśmy mogli pomóc kobietom, które cierpią na tę przypadłość. Musimy leczyć je skuteczniej, niż do tej pory - podsumowuje Vikanes.