Według kanadyjskich naukowców, kobiety w drugim trymestrze ciąży są w grupie zwiększonego ryzyka bycia poważnie rannymi podczas wypadków drogowych.
Kobiety w ciąży były o 42 procent bardziej narażone na udział w wypadku samochodowym, który spowodował konieczność wizyty na izbie przyjęć w porównaniu do czasu, kiedy nie były w ciąży – wskazuje badanie.
- Ciąży zwykle towarzyszy zmęczenie, nudności, wahania nastroju oraz lęki, które mogą przyczynić się do nieuważnej jazdy - wskazuje Dr Donald Redelmeier z Uniwersytetu w Toronto.
Co z rollercoaster?
Doktor Redelmeier, który jest również internistą w Sunnybrook Health Sciences Centre w Toronto powiedział, że zaciekawił się ryzykiem wypadków samochodowych w czasie ciąży, ponieważ ciężarne pacjentki pytały go często o niebezpieczeństwo innych aktywności, takich jak na przykład jazda na rollercoaster.
- Nigdy, nawet jeden raz nie zostałem zapytany o bezpieczeństwo w czasie jazdy, mimo że jest to znacząco wyższe ryzyko dla matki i dziecka. - powiedział.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Badanie
W celu badania on i jego zespół przeanalizowali dane na temat wszystkich dorosłych kobiet, które urodziły się w Kanadzie, w prowincji Ontario w okresie od kwietnia 2006 r. do marca 2011.
Naukowcy porównali wypadki kobiet przed i po ciąży, aby zobaczyć, czy występuje różnica. Kanadyjczycy odkryli, że liczba wypadków była o 4,6 na 1000 kobiet przed zajściem w ciążę w porównaniu do 7,7 na 1000 kobiet podczas ich drugiego trymestru, ponadto wzrost ryzyka był niezależnie od wykształcenia i wieku badanych. Również nie miało to znaczenia, czy kobieta była już wcześniej matką.
Wszystkiemu winne są hormony?
Badanie jednak nie wyjaśnia dlaczego tak znacząco wzrasta ryzyko wypadków samochodowych dla kobiet w środku ich ciąż. Redelmeier przypuszcza, że może to mieć coś wspólnego z objawami, które wynikają z dużych wahań hormonów.
- To zmiany neurologiczne, które są zazwyczaj niewielkie, ale nawet tak drobne mogą spowodować problemy w trakcie prowadzenia pojazdu - powiedział Redelmeier. Pomimo zwiększonego ryzyka lekarz dodał, że kobiety nie powinny przesiadać się na fotel pasażera, można uniknąć awarii, wykonując standardowe zalecenia bezpieczeństwa, takie jak choćby przestrzeganie ograniczeń prędkości.
Dodał, że lekarze powinni przypomnieć kobietom w ciąży w trakcie rutynowych wizyt by być szczególnie ostrożnymi podczas jazdy.
Opracowała: Marta Rzymkowska
Komentarze do: Kobiety w ciąży bardziej narażone na udział w wypadkach samochodowych