Niedobory witaminy D u kobiet ciężarnych są związane z szeregiem niepożądanych skutków zdrowotnych, takich jak cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy u pań oraz niska waga urodzeniowa noworodków. Eksperci znaleźli związek pomiędzy dawkami witaminy D i niekorzystnymi wynikami ciążowymi i sugerują, że istnieje powiązanie między niedoborem tej molekuły i zwiększonym ryzykiem zakażeń i zastosowania cięcia cesarskiego.
Znajomość tych korelacji jest wciąż niezbyt duża, ale literatura na ten temat szybko rośnie.
Naukowcy z University of Calgary w Kanadzie przeprowadzili przegląd wszystkich istniejących dowodów, stwierdzających wpływ stężenia witaminy D na przebieg ciąży.
W analizie zostały uwzględnione dane z 31 badań opublikowanych w latach 1989-2012, w których wzięło udział od 95 do 1100 uczestników. Różnice w jakości badań również były brane pod uwagę w celu zminimalizowana stronniczości.
Wyniki pokazały, że ciężarne kobiety o niskim poziomie 5-OH we krwi, czyli jednej z postaci witaminy D, były bardziej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej. Ponadto, były bardziej zagrożone rozwojem stanu przedrzucawkowego i niską wagą urodzeniową płodu.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Natomiast nie stwierdzono istotnych różnic w obwodzie głowy czy długości ciała noworodka.
Badacze dodają, że wyniki te są ważne, zważywszy na ostatnie dowody wskazujące, że niedobór witaminy D jest powszechny w czasie ciąży, a zwłaszcza wśród kobiet, które praktykują wegetarianizm lub mają ograniczony dostęp do światła słonecznego, albo u przedstawicielek grup etnicznych o ciemnym kolorze skóry.
Dane, które zebrali naukowcy, potwierdzają istotny związek między witaminą D a jej wpływem na przebieg ciąży, jednak nadal istnieje zapotrzebowanie na przeprowadzenie kolejnych badań.
Wszystko to w celu ustalenia, czy strategie optymalizacji stężenia witaminy D we krwi ciężarnych są naprawdę skuteczne w poprawie wyników ciążowych. Przyszłe eksperymenty powinny też spojrzeć na zależność między witaminą i niepożądanymi skutkami zdrowotnymi.
Komentarze do: Kolejne powiązania witaminy D z ciążą