Komplikacje w czasie porodu naturalnego
Poród naturalny jest wielkim przeżyciem dla każdej kobiety. Pomimo tego, że jest bardziej bezpieczny niż cesarskie cięcie niesie również ryzyko wystąpienia powikłań w czasie trwania akcji porodowej. Komplikację w czasie porodu naturalnego zdarzają się zazwyczaj w fazie drugiej porodu, kiedy dziecko ułożyło się w kanale rodnym matki. Zazwyczaj w takich wypadkach nieoceniona jest pomoc lekarza, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem porodu.
Jakie problemy mogą wystąpić w czasie porodu?
Najczęstszymi komplikacjami jakie mogą wystąpić podczas porodu naturalnego są zazwyczaj nagły spadek tętna dziecka, co może spowodować niedotlenienie dziecka oraz osłabiona czynność skurczowa macicy. Powoduje to, że poród nagle zostaje przerwany i nie można doprowadzić go do końca. Przeważnie tego typu zaburzenia występują u kobiet z niedokrwistością. Ich macica jest wtedy nieczuła na oksytocynę co zaburza pracę skurczową.
Złe ułożeni główki malca w kanale rodnym, również może spowodować wystąpienie ryzyka porodowego. Kiedy u matki wystąpi problem z sercem i będzie uniemożliwione parcie lekarz musi przedsięwziąć wszelkie środki aby doprowadzić akcję porodową do końca.
Jak może pomóc lekarz?
Problemy jakie wystąpią w czasie porodu naturalnego mogą być rozwiązane przez lekarza za pomocą sprzętu medycznego. Użycie ich w czasie porodu jest obecnie jednak bardzo małe, bo zaledwie 1 do 3%. Dzisiaj dla bezpieczeństwa w razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań stosuje się cięcie cesarskie. Kiedy jednak zajdzie konieczność lekarz ma najczęściej do dyspozycji:
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród prowokowany
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
- Mężczyzna przy porodzie
- kleszcze położnicze (zbudowane są z dwóch metalowych łyżek, co umożliwia wyciągnięcie dziecka z kanału rodnego. Są one odpowiednio dostosowane do kształtu glówki dziecka oraz budowy kanału miedniczego kobiety.)
- próżnociąg (pod wytworzonym podciśnieniem lekarz łatwo może wyciągnąć główkę dziecka)
Obydwóch tych sprzętów używa się przy znieczuleniu krocza u kobiety. Kiedy dziecko nie może wydostać się na zewnątrz lekarz za pomocą kleszczy lub przyssawki próżnociągu wydostaje główkę dziecka. Główka sprawia problem, gdyż jest największa dlatego potrzebna jest interwencja lekarza. Reszta ciała malca zazwyczaj rodzi się bez większych problemów. Kolejny powodem dla, którego lekarz może użyć tego typu sprzętu medycznego jest zbyt ciasne owinięcie pępowiny wokół szyjki dziecka. Do skomplikowanych porodów należą również porody bliźniacze. Zazwyczaj jednak lekarze dla bezpieczeństwa wolą stosować cesarskie cięcie w przypadku tego typu porodu.
Komplikację jakie mogą wystąpić w czasie porodu naturalnego w dzisiejszych czasach są raczej rzadkie. Dzięki odpowiedniej aparaturze i monitorowaniu na bieżąco dziecka oraz matki lekarz jest w stanie określić stopień zagrożenia wypływający z porodu naturalnymi siłami. Bardzo często rezygnuję się nawet przed samym rozpoczęciem akcji porodowej z naturalnych metod, co powoduje, że kobieta do końca nie wie jaki poród może ją czekać.
Komentarze do: Komplikacje w czasie porodu naturalnego