Szukaj

Konflikt serologiczny w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Konflikt serologiczny jest  związany z czynnikiem Rh, który jest charakterystyczną cechą krwi ludzkiej. Dlatego jeżeli staramy się o potomstwo ważne jest abyśmy wcześniej wiedzieli jaką grupę krwi posiadamy oraz jaki ma ona czynnik. 



Czynnik Rh (+) oznacza, że na powierzchni błony komórkowej krwinek występuję specyficzne białko, natomiast czynnik Rh (-) tego białka nie posiada. Problem z konfliktem serologicznym pojawia się w zależności po kim dziecko odziedziczy krew i jaka krew mają jego rodzice.

Kiedy dziecko dziedziczy krew po ojcu, a ma on czynnik Rh (+), zaś mama ma Rh (-) wtedy rodzi się wspomniany konflikt. Związane jest to z przedostaniem się czerwonych ciałek płodu do krwi matki i wtedy organizm matki wywołuje reakcję obronną.

Polega ona na tym, iż produkuje on przeciwciała mające rozpoznać i zniszczyć „złe” erytrocyty.  Konflikt ten nie ma miejsca zazwyczaj podczas pierwszej ciąży, tylko kolejnych, gdyż przeciwciała przedostają się przez barierę łożyska do organizmu dziecka mającego krwinki Rh (+) i niszczy je.


Co powoduje taki konflikt?


Przed wszystkim niedokrwistość oraz niedotlenienie płodu. Obrzęk płodu w takim wypadku może spowodować jego obumarcie. Może również dojść do poronienia, ciąży pozamacicznej, krwawień czy odklejania się łożyska. 

Kiedy matka wysyła przeciwciała anty Rh może dojść do rozpadu erytrocytów płodu a co za tym idzie do zatrucia organizmu płodu tlenkiem węgla. Najczęstszą chorobą jak dotyka płód jest niedokrwistość oraz niedotlenienie ośrodka układowego płodu. Wiąże się to ze śmiercią dziecka.

Jak zapobiec konfliktowi?

W dzisiejszych czasach jest możliwe zapobieganie konfliktowi serologicznemu. W tym wypadku kobietą w ciąży podaję się w zastrzyku immunoglobulinę anty D. Zapobiega on powstawaniu w organizmie matki przeciwciał, które mogłyby zagrozić dziecku. Taka profilaktyka jest skuteczna w 98%. 

Podczas wykrycia konfliktu serologicznego matka musi być pod czujny okiem lekarza.  Często wykonywane są w ramach profilaktyki badanie USG, które sprawdzają czy płód dziecka rozwija się prawidłowo i czy w jego mózgu krew przepływa równomiernie.