Kroplówka naskurczowa
Kroplówka naskurczowa w ciąży jest stosowana do wywołania porodu. Zawiera ona roztwór oksytocyny, który stymuluje akcję porodową. Oksytocyna jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową u kobiety, która wywołuje skurcze mięśni gładkich w macicy oraz otaczających pęcherzyki gruczołów mlekowych. W czasie porodu jest ona naturalnie produkowana przez organizm kobiety potem wydziela się podczas karmienia piersią.
Kroplówka ta była stosowana już dawno w położnictwie szczególnie do wywołania akcji porodowej. Pod jej wpływem macica kurczy się i rozwiera. Czasami kobieta nie reaguje na oksytocynę dlatego do wywołania porodu stosuje się również prostaglandyny.
Zwykle taka kroplówka podawana jest dożylnie przez plastikową kaniulę na przedramieniu lub grzbiecie dłoni. Zalecenie podania takiej kroplówki jest uzależniona od decyzji lekarza. Jej szybkość również jest kontrolowana co pozwala na sterowanie porodem. Podczas jej podawania kobieta i dziecko jest pod stałym nadzorem. Monitorowanie skurczów macicy i czynności akcji serca dziecka przez KTG pozwala na określenie fazy porodu.
Kiedy stosuje się tą kroplówkę?
Oksytocyna podnosi napięcie macicy co wzmacnia skurcze i przyspiesza rozszerzanie szyjki. Używana jest, więc ona do wywołania czynności skurczowych, które prowadzą do porodu. Przeważnie kroplówka stosowana jest kiedy ciąża jest już po terminie. Często kiedy w badaniu KTG wyjdzie słabe tętno dziecka, również stosuje się tą metodę do indukcji ciąży.
Ile czasu trwa po podaniu kroplówki naskurczowej?
Nie ma z góry określonego czasu kiedy oksytocyna zacznie wpływać na stymulację porodu. Jeżeli szyjka macicy jest dojrzała u kobiety i lekarz do wywołania porodu użyje jeszcze przebicia pęcherza płodowego, wtedy czynności skurczowe pojawią się dość szybko, nawet po kilkudziesięciu minutach. Zazwyczaj najpóźniej do 24 godzin kobieta powinna urodzić.
Kiedy szyjka macicy nie jest zbyt dojrzała do porodu wtedy działanie prostaglandyny zaczyna się po trzech godzinach od ich użycia.
Kobieta po podaniu kroplówki powinna w miarę możliwości spacerować, gdyż to przyspieszy postęp porodu. Poród, który jest wywołany przez indukcję nie jest bardziej bolesny od normalnego porodu fizjologicznego. Należy zaznaczyć, że nie wpływaja ona na stan urodzonego dziecka.
Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania roztworu oksytocyny np.:
- wszelkie operację, które miała matka na mięśniu macicy;
- nadmierne napięcie macicy;
- wcześniactwo;
- zagrożenia płodu wynikające z porodu silami natury;
- złe ułożenie dziecka w kanale rodny macicy;
- niedojrzałość macicy;
- nadmiernie rozciągnięta macica.
W przypadku nie zadziałania kroplówki naskurczowej bądź innych metod indukcyjnych lekarz zaleca wykonanie cięcia cesarskiego.
Komentarze do: Kroplówka naskurczowa