Gabapentyna, lek przeciwpadaczkowy i przeciwbólowy, działa na objawy najcięższych postaci występujących w ciąży nudności i wymiotów, jak wykazały badania naukowca z University at Buffalo. Thomas Guttuso, prowadząc prace nad stosowaniem gabapentyny u pacjentów poddawanych chemioterapii, zauważył, że substancja ta bardzo skutecznie zapobiega nudnościom i wymiotom.
Postanowił więc sprawdzić działanie leku na niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum), najcięższą postać dolegliwości znanej jako tzw. “poranne mdłości”.
Guttuso przeprowadził eksperyment na grupie siedmiu dotkniętych tą przypadłością ciężarnych, u których nie skutkowały popularne leki przeciwwymiotne. Wyniki badania przeszły wszelkie oczekiwania - już po dwóch godzinach od zażycia pierwszej dawki leku większość badanych odczuwała wyraźną ulgę.
Gabapentyna łagodziła mdłości średnio o 80%, a wymioty aż o 94%, dzięki czemu ciężarne mogły znowu zacząć niemal normalnie jeść.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Mimo tak obiecujących wyników, dalsze eksperymenty zostały wstrzymane po tym, jak u noworodków dwóch uczestniczek badania wykryto wady wrodzone.
Jednak kolejne badania wykazały, że w grupie 258 noworodków, których matki we wczesnym okresie ciąży zażywały gabapentynę, występował niemal taki sam odsetek wad wrodzonych, jak w całej populacji. Obecnie Guttuso, w celu potwierdzenia działania leku, zamierza przeprowadzić badania kontrolowane placebo na o wiele większej grupie kobiet.
Według naukowca, kontynuowanie badań nad gabapentyną jest bardzo potrzebne, ponieważ jak do tej pory nie mamy skutecznej metody leczenia niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. A dolegliwość ta jest tak uciążliwa, że 15 % kobiet nią dotkniętych decyduje się na aborcję, mimo że ich ciąże są chciane. Objawy utrzymują się przez całą dobę i powodują tak poważne odwodnienie, że ciężarne często trafiają do szpitala.
Komentarze do: Lek przeciwpadaczkowy łagodzi poranne mdłości u ciężarnych