Kwas walproinowy - lek stosowany w leczeniu padaczki i innych zaburzeń neuropsychologicznych - zażywany przez kobiety w czasie ciąży, był związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia autyzmu u ich potomstwa, według badań opublikowanych 24 kwietnia w magazynie JAMA. Autorzy ostrzegają, że w momencie doradzania kobietom ciężarnym, te niekorzystne wyniki należy zestawić z niewątpliwie pozytywnym działaniem leku u kobiet, które wymagają tego środka w celu kontroli epilepsji.
Leki przeciw epilepsji przyjmowane podczas ciąży są silnie związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych oraz opóźnienia rozwoju poznawczego u potomstwa, czytamy w artykule.
Dr Jakob Christensen z Aarhus University Hospital w Danii ocenił związek przyjmowania tego leku przez kobietę w okresie ciąży z występowaniem spektrum zaburzeń autystycznych ujej potomka. Do badań włączono wszystkie dzieci urodzone w Danii od 1996 do 2006 roku.
Do identyfikacji dzieci narażonych na zmiany w wyniku stosowania kwasu walproinowego zostały wykorzystane krajowe rejestry.
Dane zostały przeanalizowane i dostosowane do potencjalnych czynników zakłócających, takich jak wiek kobiety w momencie poczęcia, wiek ojca w momencie poczęcia, historia psychiatryczna rodziców, wiek ciążowy, urodzeniowa masa ciała, płeć, wady wrodzone.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Dzieci były obserwowane od urodzenia aż do dnia diagnozy zaburzenia.
Analizą objęto 655 615 dzieci urodzonych od 1996 do roku 2006. Średni wiek uczestników w momencie zakończenia obserwacji wynosił 8,8 roku.
W czasie badania, u 5437 dzieci rozpoznano zaburzenia spektrum autyzmu, w tym 2067 uczestników zdiagnozowano z autyzmem dziecięcym.
Badacze stwierdzili, że 2644 dzieci było narażonych na leki przeciwpadaczkowe w życiu płodowym, a w tym 508 uczestników narażonych było na walproinian.
Autorzy stwierdzili, że stosowanie kwasu walproinowego w okresie ciąży wiązało się z bezwzględnym ryzykiem 4,42 procent wystąpienia zaburzeń spektrum autyzmu i bezwzględnym ryzykiem 2,5 procent wystąpienia autyzmu dziecięcego.
Ponieważ autyzm to poważne zaburzenia i stan chorobowy na całe życie, odbijający się także na rodzinach chorych, nawet umiarkowany wzrost ryzyka może mieć duże znaczenie.
Jednak w dalszym ciągu absolutne ryzyko wystąpienia zaburzeń spektrum autyzmu wynosi mniej niż 5 procent, co należy wziąć pod uwagę, doradzając kobietom ciężarnym stosowanie kwasu walproinowego.
Komentarze do: Lek przeciwpadaczkowy w ciąży zagrożeniem dla rozwoju płodu?