Leżenie w łóżku w czasie ciąży
Większość kobiet przechodzi ciąże bez poważniejszych powikłań. Jednak są przypadki kiedy przyszła mama z przyczyn zdrowotnych musi pozostać w łóżku. Wizja leżenia w domu, bądź szpitalu z pilotem w ręku oraz stertą gazet na pewno nie jest zbyt zachęcająca.
W przypadku kiedy zostało ci zalecone leżenie w łóżku, twoja ciąża musiała zostać zaliczona do ciąż o podwyższonym ryzyku. Lekarze stosują tego typu formę leczenia, aby uniknąć możliwości wystąpienia przedwczesnego porodu czy stanu przedrzucawkowego. Istnieje, także kilka czynników, które przyczyniają się do tego, że przyszła mama musi leżeć. Jest to:
- wiek kobiety powyżej 35 roku życia,
- niewydolność szyjki macicy,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża mnoga,
- niektóre powikłania ciążowe,
- choroby przewlekłe.
- ból bioder,
- ból głowy,
- zanik mięśni,
- podrażnienia skóry,
- depresja,
- zakrzepica żył.
Zobacz również:
Na pewno lekarz zalecając leżenie w łóżku omówi z tobą możliwe niedogodności, jakie przy tego typu odpoczynku wystąpią. Jednak możesz je zmniejszyć poprzez zastosowanie kilku wskazówek. Przede wszystkim rozciągaj się, gdyż w czasie leżenia w łóżku istnieje większe prawdopodobieństwo powstania zakrzepicy żył. Przyszła mama powinna w takim wypadku dbać o krążenie, dlatego najodpowiedniejszą pozycją będzie ułożenie się na boku, a nie na plecach.
Nie należy, także zapominać o odpowiednim odżywianiu się. Cała sytuacja z zagrożoną ciążą może spowodować, że kobieta będzie odczuwać brak apetytu lub wręcz przeciwnie zacznie spożywać pokarmy w nadmiarze. Oba te przypadki są niezdrowe. Trzeba zatem znaleźć wypośrodkowanie, czyli spożywać częściej ale małe posiłki, które są bogate w błonnik. Lekarze zalecają, także picie dużej ilości płynów. Jest to bardzo ważne, gdyż zapobiega zaparciom oraz zmniejsza obrzęki.
Leżenie w łóżku w czasie ciąży, nie jest przyjemnym zajęciem. Oprócz tego, że może się ono odbić niekorzystnie na stanie fizycznym kobiety, również oddziałuje na jej psychikę. W takim wypadku nieocenione jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Częste odwiedziny, rozmowy przez telefon, pisanie e-maili czy listów może przywrócić utracone kontakty, a zarazem sprawi, że czas będzie biegł szybciej.
Jest to, również odpowiedni czas by nadrobić zaległości filmowe czy książkowe. Możesz skorzystać z wypożyczalni DVD i dzięki temu trochę się rozerwać lub poprosić męża, aby powędrował do biblioteki po książkę, którą już od dawna chciałaś przeczytać.
Pamiętaj, że po narodzinach dziecka nie będziesz mieć zbyt dużo czasu dla siebie, więc korzystaj z tego, że musisz pozostawać w łóżku. Może wiadomość o perspektywie spędzenia kilku miesięcy czy tygodni w własnej sypialni cię przeraża, jednak pomimo tego, jak ci jest teraz ciężko, czeka cię na końcu drogi nagroda – uśmiech tak oczekiwanego dzidziusia.
Komentarze do: Leżenie w łóżku w czasie ciąży