Badanie przeprowadzone na pozostających w związku nieżonatych mężczyznach wykazało, iż większość z nich chciałaby mieć wpływ na decyzje dotyczące przerywania nieplanowanych ciąż. Większość z nich stwierdziła także, że ich poglądy polityczne oraz religijne miałyby na nich mniejszy wpływ, aniżeli indywidualne okoliczności w jakich się znaleźli.
Badanie zostało przeprowadzone przez profesor Sharon Sassler z Cornell University oraz doktor Amanda J. Miller z University of Indianapolis Department of Social Sciences, a wyniki opublikowano w wrześniowym wydaniu Sociological Forum.
Chociaż niektórzy twierdzili, iż zawsze opowiadali się za życiem, bądź też, że decyzja o podtrzymaniu ciąży powinna zależeć od kobiety, to większość uznała, iż ewentualność aborcji zależałaby od wielu czynników, jak sytuacja finansowa czy też relacje w związku.
Ponadto duża liczba ankietowanych stwierdziła, iż ich poglądy zmieniły się pod wpływem czasu.
Z badania wynika, iż osoby z klasy średniej były bardziej przygotowane do rodzicielstwa niż mężczyźni wywodzący się z klasy robotniczej. Wynika to m.in. ze względów finansowych oraz poczucia stabilności i bezpieczeństwa.
Zobacz również:
Jeżeli występują już inne czynniki gotowości do ewentualnego rodzicielstwa - takie jak edukacja, kariera oraz sukces finansowy - dodanie kolejnych "elementów" w postaci żony oraz dziecka wydaje się łatwiejsze - twierdzi prowadząca badanie doktor Amanda J. Miller z University of Indianapolis Department of Social Sciences.
Pomimo że większość z ankietowanych twierdziła, iż chciałaby mieć wpływ na decyzję o posiadanym potomstwie, przykład tych, którzy mają już dzieci wykazał, iż w głównej mierze to partnerki decydowały o ciąży, szczególnie w wypadku aborcji.
Mężczyźni co prawda nie mogą kontrolować ciąży pod względem prawnym, ale mogą mieć większy wpływ na świadome zaplanowanie rodzicielstwa poprzez używanie męskich form antykoncepcji - twierdzi doktor Miller.
Zasugerowała ona także, iż pary żyjące w wolnym związku powinny przedyskutować kwestię posiadania dzieci przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.
Badanie przeprowadzono na zakwalifikowanych jako osoby z klasy robotniczej albo średniej 61 mężczyznach w wieku od 18 do 36 lat. Zadano im szczegółowe pytania dotyczące ich związków.