Metoda kalendarzykowa - kalendarzyk małżeński
Metoda kalendarzykowa Ogino-Knausa, czyli tzw. kalendarzyk małżeński, to jedna z naturalnych metod antykoncepcji. Japoński ginekolog, Kyusaku Ogino, opisał ją po raz pierwszy w 1923 roku. Zgodnie z przeprowadzonymi przez niego badaniami, przypuszczalny termin kobiecej owulacji przypada na 12 do 16 dni przed kolejną miesiączką. W tym czasie, aby uniknąć nieplanowanej ciąży, partnerzy powinni powstrzymywać się od współżycia. Jakie są wady i zalety tej metody?
Problem z obliczeniem dni płodnych
Metoda kalendarzykowa opiera się na możności obliczenia cykliczności owulacji. Termin dni płodnych i niepłodnych określa się na podstawie średniej długości trwania cyklu. W przypadku, gdy mamy do czynienia z 28 dniowym cyklem około dnia 14 (plus/minus 4 dni), dochodzi do jajeczkowania.
W związku z tym, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dni 1-9 oraz 18-28 są bezpłodne. Należy przy tym pamiętać, że zdolność plemników do zapłodnienia, w narządach rozrodczych kobiety, utrzymuje się od pięciu do siedmiu dni. Inaczej mówiąc, stosunek płciowy, który ma miejsce 5-7 dni przed potencjalnym czasem jajeczkowania może zakończyć się zapłodnieniem.
W internecie znaleźć możemy całą masę tzw. „kalkulatorów dni płodnych”, które ułatwią nam ustalenie terminu, w których współżycie może zakończyć się ciążą. Jeżeli chcemy dokładnie ustalić długość naszego cyklu, musimy obliczyć średnią arytmetyczną uwzględniając przynajmniej trzy kolejne cykle (im więcej cykli weźmiemy pod uwagę, tym obliczona przez nas średnia jego długość będzie dokładniejsza).
Zobacz również:
Metoda kalenadrzykowa polecana jest przede wszystkim kobietom, których cykle są regularne (czyli pojawiają się ze stałą częstotliwością, a trwają od 21 do 35 dni) i które gotowe są na wnikliwą obserwację zmian zachodzących w ich organizmie.
Musimy również pamiętać, iż wiele czynników może zachwiać procesem owulacji:
- choroba (w tym również „najzwyklejsze” przeziębienie),
- przemęczenie oraz stres,
- podróże (zmiana klimatu, strefy czasowej itp.),
- niedożywienie (nagłe zmiany diety itp.),
- zażywanie lekarstw,
- przegrzanie lub wychłodzenie organizmu,
- podniecenie seksualne.
Zalety metody kalendarzykowej
- Przy tym rodzaju antykoncepcji nie występują działania niepożądane
- Nie ma przeciwwskazań natury religijno-etycznej
Wady metody kalendarzykowej
- Bardzo duża zawodność
- U partnerów mogą pojawić się nerwice na tle seksualnym
Wszystkie metody naturalnej antykoncepcji mają na celu określenie terminu jajeczkowania, czyli uwolnienia z pęcherzyka jajnikowego komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia. W czasie owulacji, komórka jajowa przemieszcza się jajowodem – cały ten proces trwa około doby. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera i zostaje usunięta z narządów rozrodczych kobiety.