Szukaj

Moda na Babyplanowanie - Macierzyństwo i antykoncepcja

Podziel się
Komentarze0

63% Polek (a łącznie 49% Europejek) uczestniczących w badaniu przeprowadzonym przez GFK dla Bayer Schering Pharma (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) wskazało, że najlepszy wiek na pierwsze dziecko to 25-29 lat. Z odpowiedzi respondentek ww. badania pochodzących z 18 krajów Europy wynika, że średni, uznany za najlepszy wiek na pierwszą ciążę to 25 lat.



Macierzyństwo ...

W latach 90. średni wiek, w którym kobiety rodziły pierwsze dziecko wynosił 20-24 lata. Ostatnie dane GUS (Rocznika Demograficznego 2009 GUS)  pokazują, że najwięcej urodzeń w 2008 r. było wśród kobiet w wieku 25-29 lat - 151 894 żywe urodzenia. Znacznie więcej niż w poprzednich dziesięcioleciach jest także urodzeń wśród kobiet w wieku 30-34 lata.

Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko uległ przesunięciu ze średnio 23 lat do średnio 26 roku życia - potwierdza dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, prezes Polskiego Towarzystwa Rozwoju Rodziny. - Pokazuje to, że współczesne kobiety coraz bardziej dojrzale planują macierzyństwo.

62% badanych w Europie kobiet (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) potwierdziło, że planowało pierwszą ciążę. Według odpowiedzi Polek, 64% to ciąże planowane, a 36% - nieplanowane.

Według wyników badania Pan European Study przeprowadzonego przez GFK dla Bayer Schering Pharma, średnio Europejki planują zajść w ciążę w ciągu 3,1 roku. W przypadku Polek średni czas, w którym chciałyby zajść w ciążę to 2,9 roku. Najwięcej - 27% respondentek z Polski chciałaby być w ciąży w ciągu 1-2 lat, 18% - w ciągu 7-12 miesięcy, a 15% - w ciągu 2-3 lat.

Szczęśliwe macierzyństwo to przede wszystkim macierzyństwo świadome, a szczęśliwa mama to kobieta spełniona. Dla młodych mam nie tylko ważne jest bezpieczeństwo dziecka, ale także udane życie intymne świeżo upieczonych rodziców. Dlatego po porodzie kobiety mają wiele pytań związanych z antykoncepcją i tak istotne jest dla nich znalezienie odpowiedniej dla nich metody. – mówi Odeta Moro-Figurska, prezenterka, mama, prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.


... Antykoncepcja

Wyniki badania GFK dla Bayer Schering Pharma (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) pokazały, że średnio 40% ankietowanych Europejek powróciło do stosowania antykoncepcji już po 1-2 miesiącach od urodzenia (ostatniego) dziecka.  25% Polek wraca do stosowania antykoncepcji po 3-4 miesiącach od urodzenia (ostatniego) dziecka, 22% po 1-2 miesiącach, 19% po 5-6 miesiącach.


Dwie najbardziej popularne wśród kobiet metody antykoncepcyjne, stosowane po urodzeniu (ostatniego) dziecka to prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne, średnio po ok. 30 % badanych wybrało te metody.

Tabletka antykoncepcyjna i prezerwatywa to najbardziej popularne, ale nie jedyne metody antykoncepcji, które stosują młode mamy - mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. - Kobietom, które po urodzeniu dziecka nie chcą od razu zajść w kolejną ciążę polecam pigułki oraz hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, która może być także stosowana w okresie karmienia piersią. Przypominam także młodym mamom, że karmienie piersią nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę.

Badanie przeprowadzone w 18 krajach Europy (GFK dla Bayer Schering Pharma, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009) wykazało, że wkładka hormonalna jest najbardziej znana w Czechach - 88%, Szwecji - 85% oraz Norwegii - 83%. Najczęściej używana jest w Skandynawii (Szwecja - 14%, Norwegia - 10%) i Holandii -10 %.

Aktualnie w Polsce trwa babyboom, ale przesunięcie na później wieku zajścia w pierwszą ciążę dowodzi, że mamy też modę na babyplanowanie. Czynnikiem, który z pewnością przyczynia się do takiego trendu jest dostępność i coraz większa akceptacja dla nowoczesnych i bardziej zindywidualizowanych metod antykoncepcji.

Pan European FC Study 2009 - Badanie Bayer Schering Pharma nt. zwyczajów w antykoncepcji, przeprowadzone przez GFK w listopadzie-grudniu 2009. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 15/18-49, próba reprezentatywna ze względu na wiek, edukację, dochód i miejsce zamieszkania. Badanie przeprowadzono w 19 krajach w sumie udział wzięło 25.590 kobiet, w Polsce przepytano 1041 kobiet, najczęściej należących do grup: a. 18,4% kobiet zamieszkuje województwo mazowieckie, b. 54,0% kobiet w wieku 20-30 lat, c. 50,7% kobiet ze średnim dochodem na osobę, d. 77,5% kobiet o wyższym wykształceniu. Dane dla Europy są ważone w oparciu o liczbę kobiet w wieku 15-49 dla każdego kraju.

Komentarze do: Moda na Babyplanowanie - Macierzyństwo i antykoncepcja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz