Naturalne metody planowania rodziny - płodność kobiety
Odpowiedzialne rodzicielstwo to ważny problem dla każdego małżeństwa. Właściwe rozwiązanie w tym względzie można znaleźć w wyniku poznania samej natury. A poznaniu temu służą z pewnością metody naturalne (owulacyjna, termiczna i objawowo-termiczna), oparte na naturalnym przebiegu rytmu płodności. Ich podstawę stanowią dwa ważne objawy w organizmie kobiety: różnice w wysokości temperatury ciała w cyklu miesiączkowym oraz wydzielina śluzowa w okresie płodności.
Naturalna metoda planowania rodziny umożliwia naturalne współżycie seksualne i odpowiedzialne przekazywanie życia. Metoda ta nazywana jest metodą ekologiczną, gdyż jest zgodna z wymaganiami ochrony środowiska naturalnego i sprzyja zdrowiu kobiety. Można więc planować rodzinę bez stosowania jakichkolwiek środków zaburzających naturalne procesy biologiczne. Skoro zabiegamy o czystość ziemi, wód, powietrza, dlaczego nie zadbać o miejsce, w którym poczyna się i rozwija każdy człowiek?
Zobacz również: pierwsze objawy ciąży
Za początek cyklu miesiączkowego przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki, za koniec - ostatni dzień przed następna miesiączką. Kulminacyjnym punktem cyklu jest jajeczkowanie (owulacja). Ten moment dzieli cykl na dwie fazy: dojrzewanie komórki jajowej (faza I) i ciałka żółtego (faza II).
Faza I - zwiększa się ilość hormonów estrogenów, dzięki czemu:
1. W pęcherzyku jajnikowym rośnie i dojrzewa komórka jajowa.
2. Temperatura ciała utrzymuje się w tym okresie na niższym poziomie.
3. Błona śluzowa macicy, która w czasie miesiączki złuszcza się i została wydalona razem z krwią miesiączkową. Teraz stopniowo odtwarza się i rozrasta.
Zobacz również:
- Płodność w czasie karmienia piersią - niepłodność laktacyjna
- Jak dobrze wyglądać po 40-tce? Naturalne sposoby na zapobieganie skutkom upływu czasu
- Dni niepłodne
- Kokos – właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, przepisy
- Dni płodne
- Objawy owulacji
- Kiedy kobieta jest płodna?
- Kalendarz płodności - jak go prowadzić?
4. Szyjka macicy, zwykle dość twarda i zamknięta, kilka dni przed owulacją staje się bardziej miękka i lekko się rozwiera.
5. 4-5 dni przed owulacją, gruczoły szyjki macicy zaczynają wytwarzać specyficzna wydzielinę śluzową, która poprzez pochwę spływa na zewnątrz. Początkowo jest to zwykle śluz gorszej jakości, zmieniający się następnie w śluz dobrej jakości, odznaczający się charakterystycznymi cechami: jest przejrzysty, szklisty, śliski, wilgotny i ciągnący się. Z wyglądu przypomina surowe białko jaja kurzego.
Z dniem jajeczkowania kończy się pierwsza faza cyklu miesiączkowego. Długość tej fazy nie jest stała, może być dłuższa lub krótsza.
Jajeczkowanie jest zjawiskiem kulminacyjnym cyklu. Gdy komórka jajowa dojrzeje, otaczający ją pęcherzyk pęka, a jajeczko wydostaje się z niego i zostaje zassane przez do jajowodu. Po owulacji jajeczko żyje ok. 12 godzin. Jeżeli w tym czasie nie spotka się z plemnikiem plemnikiem nie zostanie zapłodnione, zanika, a w dwa tygodnie później występuje miesiączka.
Faza II - zaczyna się po jajeczkowaniu i trwa do ostatniego dnia przed wystąpieniem miesiączki. Długość jej jest raczej stała i wynosi średnio 12-16 dni (czasem 10-17 dni). W miejscu pękniętego pęcherzyka, z którego wydostała się dojrzała komórka jajowa, tworzy się ciałko żółte, które produkuje progesteron - hormon drugiej fazy cyklu. Działa on następująco:
1. Wpływa na dalszy rozwój i rozpulchnienie błony śluzowej jamy macicy.
2. Blokuje dojrzewanie następnego pęcherzyka.
3. Temperatura ciała kobiety podnosi się o parę kresek i obniża się dopiero tuż przed wystąpieniem miesiączki.
4. Szyjka macicy zamyka się i twardnieje.
5. Śluz gęstnieje, staje się nieprzenikliwy.
6. Kobieta staje się bardziej wrażliwa, potrzebuje czułości i opiekuńczości.
Znajomość procesów zachodzących w ciele kobiety pozwala na stosowanie naturalnych metod planowania rodziny, które opierają się na naukowo zbadanych i potwierdzonych zasadach. Poczęcie dziecka jest możliwe tylko w okresie okołoowulacyjnym. Okresowi jajeczkowania towarzyszą charakterystyczne, dające się zaobserwować objawy.
Polecamy: sprawdź czy jesteś w ciąży
Edyta Hubacz
Na podstawie:
Elżbieta Wójcik, "Naturalne planowanie rodziny. Metoda objawowo-termiczna wg prof. dra med. J. Rötzera"
Na podstawie:
Elżbieta Wójcik, "Naturalne planowanie rodziny. Metoda objawowo-termiczna wg prof. dra med. J. Rötzera"