Naukowcy zidentyfikowali molekularne sygnały, które kontrolują czy zarodki przyjęły się w macicy. Pozwoliło to na wykrycie, kiedy układ ten funkcjonuje anormalnie u kobiet cierpiących na powtarzające się poronienia.
Badanie przeprowadzono w Imperial College London oraz University of Warwick. Jego wyniki sugerują, iż sygnały te mogą stać się punktem docelowym dla leków, które przyczyniłyby się do zapobiegania kolejnym poronieniom u kobiet, które są na to szczególnie narażone.
Na początku ciąży, zapłodniony zarodek musi osadzić się w ściankach macicy. Macica jest otwarta na embriony jedynie przez kilka dni każdego cyklu miesiączkowego. Obecnie naukowcy znają jedynie kilka szczegółów na temat procesów biologicznych kontrolujących, kiedy zarodek może osadzić się w macicy.
W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie PLOS ONE, naukowcy skupili się na sygnałach chemicznych produkowanych przez ludzkie komórki, pobrane z błony śluzowej macicy i hodowane w laboratorium. Zidentyfikowali pełniące kluczową rolę cząsteczki zwane IL-33, które są wydzielane w fazie podatnej na zagnieżdżenie się embrionów w macicy i wpływa na aktywność komórek znajdujących się w pobliżu.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Badanie sprawdziło także, jaki wpływ mają owe sygnały cząsteczkowe na płodność u myszy. Naukowcy potraktowali macice myszy chemikaliami wydzielanymi przez komórki z podszewki ludzkiej macicy. Zaobserwowali, że chemikalia produkowane przez komórki kobiece u kobiet u których występowały częste poronienia, podane myszom w czasie, w którym mogą zajść w ciążę, znacznie zwiększyły prawdopodobieństwo poronienia.
Naukowcy potwierdzili zatem, że przedłużony okres płodności zwiększa ryzyko nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodków.
Autor badania, dr Madhuri Salker z Departamentu Operacji i Raka w Imperial College London powiedział - Wyniki naszego badania sugerują, że u kobiet, u których występowały częste poronienia, mechanizmy, które zazwyczaj kontrolują czy macica może akceptować i wspierać zarodek - zawodzą. Może to oznaczać, że jeśli zajdzie w ciążę ze słabym embrionem, bądź embrionem, który zagnieździ się w nieprzyjaznym środowisku, istnieje bardzo duża szansa poronienia.
- Sygnały molekularne, które zidentyfikowaliśmy, biorą udział w wielu chorobach, np. Alzheimerze, astmie bądź chorobach serca. Nasze badania sugerują, że odpowiednie ukierunkowanie owych cząsteczek może także wspomóc sposoby leczenia, zapobiegające poronieniom u kobiet szczególnie na nie narażonych - dodał profesor Jan Brosens z University of Warwick.
Komentarze do: Naukowcy zidentyfikowali sygnały molekularne, które sprawiają, że niektóre kobiety stają się narażone na poronienie