Niedowaga a zajście w ciążę
Kobiety starające się o zajście w ciążę musza zdać sobie sprawę ze wszystkich czynników, które mogą spowodować trudności w zapłodnieniu. W przeciwnym razie będą bezskutecznie obwiniać siebie lub partnera, doszukując się poważnych problemów zdrowotnych, podczas gdy powód może być bardzo prozaiczny – niedowaga.
Jeśli niedowaga spowodowana jest chorobami, sprawa staje się bardziej skomplikowana, jednak jeśli jest to wynik naszego nieustannego dbania o sylwetkę i strach przed przytyciem, przy zajściu w ciąże należy zapomnieć o liczeniu kalorii.
Okazuje się, że niedowaga może mieć bardzo poważny wpływ na zajście w ciążę. Podobnie jak w przypadku kobiet otyłych, kobiety planujące dziecko powinny uregulować swoją masę ciała i doprowadzić ją do „normalnego” stanu. U osób bardzo szczupłych często dochodzi do niedoborów witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kobieta chcąca mieć dziecko musi dbać o własne zdrowie, ponieważ przez zapewnienie sobie odpowiedniej opieki, zapewnia ją też dziecku. To, co spożywa matka, spożywa też dziecko, co jest ważne również po urodzeniu, kiedy matka karmi dziecko piersią.
Przyczyny niedowagi
Do najczęściej następujących przyczyn niedowagi u kobiet należą:
- nadczynność tarczycy,
- choroby nowotworowe,
- bulimia,
- anoreksja.
Niestety, w przypadku dwóch ostatnich chorób niezbędna jest pomoc psychologiczna, a czasem psychiatryczna. Anoreksja i bulimia należą do chorób psychicznych i cechują się wstrętem do jedzenia bądź też kompulsywnym i nadmiernym spożywaniem jedzenia, które później zostaje wydalone z organizmu sztucznymi sposobami. Przy anoreksji dochodzi do zaburzeń hormonalnych, często występuje brak miesiączki. Pojawiają się także problemy z jajeczkowaniem, co w efekcie prowadzi do trudności w zapłodnieniu.
Zobacz również:
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
- Gorące kąpiele a problemy z zajściem w ciążę
Oblicz swoje BMI
BMI, czyli body mass index to metoda, która pozwala na sprawdzenie tego, czy nasza waga jest odpowiednia do naszego wzrostu. Aby sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa, najlepiej skorzystać z internetowych kalkulatorów masy ciała. Kiedy nasz wynik jest mniejszy niż 18,5 oznacza to, że mamy niedowagę. Wtedy powinnyśmy się zastanowić co zrobić, by przywrócić organizmowi równowagę i odpowiednią wagę do wzrostu, co jest podstawą do tego, by bezpiecznie zajść w ciążę.
Regularne przybieranie na wadze
Zarówno w czasie ciąży jak i przed nią ważne jest, by przybierać na wadze regularnie. Przed ciążą, gwałtowane zmiany będą prowadziły przede wszystkim do szybkiego rozciągania skóry. Podczas ciąży, stopniowe przybieranie na wadze ograniczy ilość późniejszych rozstępów i spowoduje, że przytyjemy równomiernie na całym ciele. Podstawą do wyjścia z niedowagi jest zmiana nawyków żywieniowych, ponieważ przy zajściu w ciążę musimy dostarczać odpowiednich witamin nie tylko sobie, ale i dziecku. Można tu zatem zastosować zasadę „jedzenia za dwoje” dosłownie. Przy niedowadze w czasie ciąży wzrasta także ryzyko poronienia. Dziecko, które rodzi matka z niedowagą często musi przebywać w inkubatorze, poza tym cechuje się podatnością na choroby układu odpornościowego i choroby płucne.
Zadbaj o was dwoje
Jeśli masz niedowagę i chcesz zajść w ciążę pamiętaj, że nie robisz tego tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla dziecka, co często staje się dla przyszłych matek najlepszym motywatorem. We wszystkim najważniejsze są umiar oraz równowaga, dlatego by zapewnić sobie komfort i spokój podczas ciąży musisz dbać o swój cały organizm. Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, dlatego warto zrobić wszystko, co umożliwi jak najlepszy rozwój dziecka przed jego urodzeniem.
Aleksandra Socha