Najnowsze badania wskazują, że u kobiet niepełnosprawnych ruchowo często występują powikłania w trakcie ciąży, związane z ich zaburzeniami funkcjonowania.
Badaniem objęto osiem kobiet z urazami rdzenia kręgowego, cztery z porażeniem mózgowym i dziesięć z innymi zaburzeniami.
Komplikacje w czasie ciąży obejmują upadki, problemy dróg moczowych i pęcherza, duszności, problemy związane z wózkiem inwalidzkim (dopasowanie się, stabilność), większa spastyczność, problemy związane z zarządzaniem jelit i problemy integralności skóry.
Zobacz również:
- Ciężarna podróżniczka, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama zanim wybierze się w podróż
- Objawy wczesnej ciąży
- Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?
- Jak urozmaicać dietę dziecka?
- Gorące kąpiele a problemy z zajściem w ciążę
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
- Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży?
- Jest dostępnych stosunkowo niewiele informacji na temat doświadczeń kobiet niepełnosprawnych w czasie ciąży, co niezwykle utrudnia planowanie zapłodnienia i pomoc kobietom niepełnosprawnym poprzez informowanie o tym, czego mogą oczekiwać w trakcie ciąży - mówi dr. Lisa Iezzoni, główny autor artykułu Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica.
- Nasze wyniki oparte na 22 ankietowanych niepełnosprawnych, które opisały swoje doświadczenia ciążowe, umożliwiły wstępny wgląd na to zagadnienie. Dzięki temu zarówno kobiety, jak i ich lekarze położni mogą zostać poinformowani o możliwych komplikacjach z wyprzedzeniem - dodaje.
Aleksandra Duda
Komentarze do: Niepełnosprawność ruchowa może przyczynić się do powikłań w czasie ciąży