Ciąże, podczas których występują niepowściągliwe wymioty (w drugim trymestrze), są dużo bardziej zagrożone wystąpieniem zaburzeń funkcji łożyska, takimi jak jego odklejenie czy urodzenie dziecka za małego w stosunku do wieku płodowego (ang. small for gestational age – SGA) – informują najnowsze badania opublikowane 30 stycznia w BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.
Niepowściągliwe wymioty występują u 0,5 – 3% ciężarnych kobiet i są ogólnie definiowane jako ciężka choroba lub wymioty pojawiające się przed 22. tygodniem ciąży, zwykle wymagająca hospitalizacji i leczenia dożylnego. Choroba jest spowodowana wysokim poziomem gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciążowego).
Badania były prowadzone przez Swedish Medical Birth Register między rokiem 1997 a 2009. Uwzględnione w nich kobiety zostały przyjęte do szpitala w wyniku pojawienia się niepowściągliwych wymiotów i wystąpienia ryzyka zaburzeń funkcji łożyska. Porównano je do tych, które nie zostały poddane hospitalizacji.
Badania zostały poddane ponownej klasyfikacji, w celu szerszego spojrzenia na czynniki ryzyka w pierwszym i drugim trymestrze. Jako kryterium podziału został przyjęty okres pierwszego przyjęcia do szpitala – do 12. tygodnia ciąży oraz między 12. a 22. tygodniem.
Przy monitorowaniu chorób łożyska zwrócono uwagę na stan przedrzucawkowy, przedwczesne odklejenie łożyska, urodzenie martwego płodu (śmierć płodu po 28. tygodniu) i SGA. Z całej badanej populacji (1 155 033) 1,1% kobiet (12 270) było narażone na niepowściągliwe wymioty przed 22. tygodniem ciąży.
Zobacz również:
- Jak najlepiej zmierzyć dziecku temperaturę?
- Czosnek w ciąży
- Brak asertywności
- Jakie studia wybrać - które kierunki warto studiować
- Dziecięce zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu
- Omdlenie lub utrata przytomności - przyczyny
- Fobia społeczna - opis zjawiska i metod leczenia lęku społecznego
- Jak ropoznać, że mamy kłopoty z niedoczynnością tarczycy?
Ciąże, w których wystąpiły niepowściągliwe wymioty w pierwszym trymestrze (w porównaniu do tych bez objawów choroby), charakteryzują się nieznacznym wzrostem ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, ale nie wykazują żadnych istotnych związków z odklejeniem łożyska czy SGA.
Największe ryzyko powikłań zostało odkryte w ciążach z niepowściągliwymi wymiotami w drugim trymestrze (w porównaniu do ciąż bez objawów choroby). Badania dowiodły, że wystąpiło w tym przypadku dwukrotnie większe ryzyko przedwczesnego stanu przedrzucawkowego (0,6% vs 1,4%), trzykrotnie większe ryzyko w przypadku przedwczesnego odklejenia łożyska (0,4% vs 1,1%) i wzrost ryzyka wystąpienia SGA o 39% (2,4% vs 4%).
Nie została znaleziona żadna zależność między niepowściągliwymi wymiotami a ryzykiem urodzenia martwego płodu.
Marie Bolin, z Department of Women's and Children's Health w Uppsala University, współautorka badań mówi: „Nasze badania dowiodły, że istnieją powiązania między ryzykiem stanu przedrzucawkowego, odklejeniem łożyska czy SGA u kobiet z niepowściągliwymi wymiotami, szczególnie tymi występującymi w drugim trymestrze.”
Wyniki wskazały, że ciąże z niepowściągliwymi wymiotami w 2. trymestrze wymagają wzmożonej czujności i obserwacji w celu zapobiegania wszelkim zaburzeniom związanym z funkcjonowaniem łożyska.
Konieczne są dalsze badania w celu określenia najlepsze sposobu leczenia i techniki badania ciśnienia krwi oraz rozwoju płodu u kobiet o podwyższonym ryzyku.
John Thorp, BJOG, zastępca redaktora naczelnego dodaje: „Chociaż wyniki tego dużego badania wykazują istotne powiązanie między niepowściągliwymi wymiotami w 2. trymestrze i zaburzeniami funkcji łożyska, występowanie tej choroby ciągle jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem.”
Jak zostało ukazane w badaniach, czas pojawienia się niepowściągliwych wymiotów wpływa na ryzyko zaburzeń funkcjonowania łożyska, zatem kobiety, u których wystąpiły objawy podczas pierwszego trymestru, nie powinny być zaniepokojone wystąpieniem komplikacji.
Kobiety, u których te zaburzenia pojawiły się w drugim trymestrze, muszą być bardziej świadome ryzyka i powinny konsultować się z położnikiem w przypadku wszelkich wątpliwości.
red. Katarzyna Topolska