Szukaj

Nowa możliwość zdeponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w banku publicznym

Podziel się
Komentarze0

Z inicjatywy Polskiego Banku Komórek Macierzystych w drugim szpitalu w Warszawie umożliwiono oddanie krwi pępowinowej do banku publicznego1. Od listopada możliwość publicznego bankowania krwi pępowinowej jest dostępna w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej przy ulicy Karowej 2 w Warszawie.


Wcześniej publiczne bankowanie krwi pępowinowej dostępne było w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Rodzice, którzy zdecydują się oddać krew pępowinową do banku publicznego nie będą mieli prawa nią dysponować (nie ponoszą też żadnych kosztów), a zbankowane komórki macierzyste z krwi pępowinowej będą dostępne dla wszystkich potrzebujących chorych.

Od kwietnia 2011 roku kilkadziesiąt mam rodzących w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie zdecydowała się oddać krew pępowinową na cele publiczne. Udostępnienie drugiego miejsca, w którym możliwe jest bankowanie publiczne, jest odpowiedzią na potrzeby społeczne.

- Wiedza rodziców na temat komórek macierzystych z krwi pępowinowej z roku na rok wzrasta. Coraz więcej przyszłych mam wykazuje chęć oddania krwi pępowinowej dla osób potrzebujących. Dlatego zdecydowaliśmy się umożliwić bankowanie publiczne w kolejnej placówce. Tym samym chcemy szerzyć wśród społeczeństwa wiedzę na temat komórek macierzystych z krwi pępowinowej, ale także propagować samą ideę bankowania krwi pępowinowej – mówi Jakub Baran, wiceprezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Powołanie drugiej placówki umożliwiającej przekazanie krwi pępowinowej do banku publicznego jest szansą na zwiększenie zasobów przechowywanej krwi pępowinowej, a tym samym zwiększenie wykorzystywania krwi pępowinowej do przeszczepień w Polsce. Zdeponowane komórki macierzyste z krwi pępowinowej w banku publicznym będą dostępne dla każdego potrzebującego pacjenta, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.


– Widzimy duże zainteresowaniem tematem bankowania krwi pępowinowej wśród przyszłych rodziców, dlatego zdecydowaliśmy w naszym szpitalu udostępnić możliwość deponowania krwi pępowinowej na cele publiczne. Dzięki współpracy z PBKM kobiety rodzące w naszej placówce mają możliwość pobrania i przekazania krwi pępowinowej do ogólnopolskich i ogólnoświatowych rejestrów – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, Kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.


Po pobraniu krwi pępowinowej w szpitalu, zostanie ona przekazana do laboratorium PBKM, gdzie następnie będzie poddana analizie (m.in. na obecność wirusów i bakterii). Porcje pobranej krwi o pojemności powyżej 75 ml zostaną poddane oznaczeniu antygenów HLA2, reszta zostanie przekazana do badań naukowych. Informacje o ich zdeponowaniu będą udostępnione w rejestrze Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. transplantacji POLTRANSPLANT.

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 47 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.

Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.