Wyniki zaprezentowane na spotkaniu „Anesthesiology 2012” wskazują, że ostrość przebiegu i stopa śmiertelności z powodu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej wzrosły u kobiet w ciąży i w okresie po urodzeniu dziecka. Okazuje się, że ponad 30 procent kobiet ciężarnych z rozwijającą się posocznicą doświadczy jakiegoś typu niewydolności narządowej.
W USA o sepsie nie mówi się tak często jak w Europie. Problem definiuje się jako ostrą infekcję wywoływaną przez odpowiedź zapalną organizmu prowadzącą do niewydolności organów a nawet śmierci.
W Wielkiej Brytanii śmiertelność matek związana z sepsą wzrasta. Do tego stopnia, że staje się jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w ciąży i po porodzie. W USA nie prowadzi się podobnej ewidencji, więc nie wiadomo ile kobiet dotyka posocznica.
Melissa E. Bauer, anestezjolog z University of Michigan, powiedziała: „Waga tych badań polega na tym, że pomagają zdefiniować problem z sepsą w czasie ciąży. Im więcej wiemy o tej chorobie, tym więcej będziemy w stanie zrobić, by jej zapobiegać, diagnozować ją i leczyć”.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Do wyciągnięcia wniosków użyto bazy danych medycznych 44 milionów pacjentów z okresu 11 lat.
Rezultaty:
- Częstotliwość występowania sepsy u pacjentek w czasie pobytu w szpitalu w związku z porodem to – w przybliżeniu – 1:3,300 przypadków.
- Szacuje się, że 1:10,000 urodzeń jest komplikowane przez sepsę, prowadząc do niewydolności narządowej organów.
- Około 1:100,000 pacjentek umrze z powodu sepsy podczas pobytu w szpitalu po porodzie.
Określono też czynniki ryzyka dla sepsy. Powinno to doprowadzić do częstszych kontroli pacjentek z grup wysokiego ryzyka. Takich jak: przewlekła zastoinowa niewydolność serca, przewlekła choroba wątroby, przewlekła choroba nerek, toczeń i wirus HIV.
Melissa Bauer: „Najbardziej powszechne infekcje, które mogą wywoływać ostre reakcje zapalne organizmu, to: zakażenie układu moczowego, zapalenie płuc i zapalenie błon płodowych”.
Jakie środki ostrożności należy zastosować? Dostępne dla każdego od zaraz to, na przykład, częste mycie rąk, unikanie kontaktów z chorymi i zgłaszanie choroby lekarzowi prowadzącemu.
Zidentyfikowanie zagrożenia i zrozumienie kluczowych czynników ryzyka dla sepsy u kobiet w ciąży polepszy jakość opieki medycznej i podniesie poziom społecznej wiedzy na temat tego problemu. Kolejne badania powinny także pomóc lekarzom szybciej rozpoznawać i reagować na objawy posocznicy.