W 2010 roku prawie 50 milionów par z całego świata było niezdolnych do poczęcia potomstwa mimo 5 lat prób. Wskaźniki bezpłodności pozostają niemalże niezmienne już od ponad 20 lat – wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców i opublikowanych w PLOS Medicine.
Na podstawie 277 krajowych pomiarów naukowcy, prowadzeni przez Gretchen Stevens ze Światowej Organizacji Zdrowia, oszacowali poziom bezpłodności i tendencje w 190 krajach na przełomie lat 1990-2010.
Okazało się, że w 2010 roku 1,9% kobiet w wieku 20 lat, które chciałyby mieć potomstwo, nie mogło urodzić pierwszego dziecka (jest to tzw. bezpłodność pierwotna ), a 10,5 % kobiet, które wcześniej już rodziły, nie było w stanie począć kolejnego dziecka (bezpłodność wtórna). Łącznie problem dotyczy 48,5 miliona par.
Badacze zauważyli, że poziomy bezpłodności były podobne w 1990 i 2010 roku. Różniły się nieznacznym ogólnym spadkiem bezpłodności pierwotnej (0,1%) oraz niedużym wzrostem bezpłodności wtórnej (0,4%).
Zobacz również:
- Domowe sposoby na ból jajników
- Anemia - choroba kobiet
- Cytologia - najlepsza profilaktyka raka!
- Migrena – kobiecy problem?
- Czy hormon przytulania naprawdę istnieje?
- Nadżerka to nie wyrok! Czym tak naprawdę jest to schorzenie?
- Mechanizmy powstawania endometriozy
- Naturalne metody leczenia infekcji dróg rodnych
Naukowcy doszli do wniosku, że wskaźniki bezpłodności pierwotnej wśród kobiet oczekujących na zajście w ciążę są zróżnicowane w zależności od regionu i oscylują w przedziale od 1,5% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach w 2010 roku do 2,6% w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Ponadto, poza kilkoma wyjątkami, ogólnoświatowe i krajowe wzorce bezpłodności wtórnej były zbliżone do bezpłodności pierwotnej.
Autorzy badań mówią: „Niezależnie od wzrostu populacji i spadków preferowanej liczby dzieci na całym świecie, znaleźliśmy niewielki dowód zmian w bezpłodności na przestrzeni dwóch dekad, wyłączając regiony Afryki Subsaharyjskiej i południowej Azji”.
Dodają, że w obliczu braku danych pochodzących z powszechnych badań przeprowadzanych podczas okresu ciąży, zastosowane tutaj metody i zaprezentowane rezultaty dostarczają cennych informacji na temat światowych, regionalnych i krajowych trendów bezpłodności.