Opryszczka a ciąża
Opryszczka to jedna z najpowszechniej występujących chorób wirusowych jakie nękają człowieka. Mamy do czynienia z jej dwoma rodzajami, pierwszy atakuje skórę i błony śluzowe natomiast drugi dotyka narządów płciowych. Charakterystyczne jest, że przebiega ona z nawrotami.
Drugi rodzaj wirusa, który atakuje genitalia wywołuje największe zakłopotanie wśród lekarzy, którzy opiekują się ciężarnymi kobietami. Do zarażenia tym wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną.
Objawy zarażenia narządów płciowych:
- Swędzące pęcherzyki na narządach płciowych
- Z czasem pęcherzyki przekształcają się w bolesne rany, jakie mogą zaatakować macice oraz cewkę moczową.
- Zdarza się iż dodatkowo osobie chorej towarzyszy gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Zobacz również:
Opryszczka w ciąży to poważny problem i wymaga konsultacji z lekarzem, który kontroluje Twój stan przez całą ciążę aż do rozwiązania. Kontrola lekarska jest tak ważna, gdyż wirus jaki przedostanie się do krwi dziecka może nawet doprowadzić do jego zgonu. Jak również nieprawidłowego rozwoju, a zarażenie w ostatnich miesiącach ciąży przedwczesnym porodem. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka najprawdopodobniej zostanie Ci zaproponowany poród przez cesarskie cięcie.
Jeżeli planujesz zostać matką, a w przeszłości borykałaś się z opryszczką poinformuj o tym swojego lekarza ginekologa. Lekarz będzie wcześnie wiedział jak postępować z Twoją ciążą, a około 36 tygodnia ciąży może zalecić Ci leczenie profilaktyczne. Poza tym staraj się unikać przypadkowych kontaktów seksualnych i zawsze używaj prezerwatywy, która uchroni Cię przed zarażeniem.