Małe rozwarcie szyjki macicy u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a wyniki najnowszych badań naukowych wskazują na to, że odpoczynek w łóżku wcale nie zwiększa szans na poród w terminie. Naukowcy dowiedli, że kobiety, którym lekarz zalecił ograniczenie wysiłku, pracy i aktywności seksualnej, są dwa razy bardziej narażone na poród przed 37 tygodniem ciąży.
W przypadku komplikacji w ciąży, gdy jakakolwiek interwencja jest niemożliwa, lekarze nie mogą zrobić nic innego jak zalecić ciężarnej odpoczynek. Wyniki najnowszych badań dowodzą, że pomimo powszechnego zalecania kobietom w ciąży, aby odpoczywały w łóżku, praktyka ta jest nieefektywna, a być może nawet szkodliwa.
Nadal nie wiadomo, dlaczego ograniczenie aktywności zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Nie jest to w żaden sposób naukowo potwierdzone, ale być może kobiety, którym zaleca się odpoczynek w łóżku, mają po prostu predyspozycje do przedwczesnego porodu.
Ryzyko przedwczesnego porodu może też zwiększać stres i niepokój związane z faktem, że jest się „przykutym” do łóżka.
Ograniczenie aktywności może być zalecone każdej kobiecie, u której istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, niezależnie od tego czy powodem jest małe rozwarcie szyjki macicy czy ciąża mnoga.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Nadal jednak nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających, że ograniczenie aktywności ma pozytywny wpływ na rozwój ciąży. Badania, o których mowa, z założenia miały sprawdzić, czy zastrzyki z progesteronem wpływają na ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z małym rozwarciem szyjki macicy.
W ramach badań 646 kobiet co tydzień informowało, czy lekarze zalecili im jakiekolwiek ograniczenia aktywności. Średnio około 24 tygodnia ciąży 39% spośród uczestniczek badania zalecono odpoczywanie w łóżku lub częściowe ograniczenie aktywności.
Przedwcześnie urodziło 37% spośród kobiet, którym zalecono ograniczenie aktywności. Dla porównania, przedwcześnie poród zaczął się u 17% kobiet, których aktywność w żaden sposób nie została ograniczona w trakcie trwania całej ciąży.
Jak stwierdzili naukowcy, zależność ta nie ma nic wspólnego z wiekiem, rasą, historią medyczną czy jakimikolwiek problemami ujawnionymi na badaniu ultrasonografem. Odpoczynek w łóżku może mieć nawet efekty uboczne, takie jak ubytek masy kostnej, skrzepy krwi czy zanik odruchów warunkowych.
Każda ciężarna kobieta, której lekarz zaleca odpoczynek w łóżku bądź ograniczenie aktywności, powinna poprosić lekarza o uzasadnienie swojej rekomendacji. Jeśli lekarz nie jest pewien, że takie zalecenie jest korzystne lub zmniejszy ryzyko potencjalnych komplikacji, należy zapytać o podstawy do takiego zalecenia.
Kobiety, którym doradzono ograniczenie aktywności, nie powinny też popadać w skrajności. To nic złego, jeśli kobieta w ciąży przestaje uprawiać jogging, bo istnieje ryzyko, że urodzi przedwcześnie, ale zaprzestanie wszelakiej aktywności i leżenie w łóżku cały czas nie jest już dobrym rozwiązaniem.
Komentarze do: Oszczędzanie się w ciąży nie zmniejsza ryzyka przedwczesnego porodu