Palenie papierosów przez kobiety w czasie ciąży lub nawet po porodzie wywołuje u dzieci astmę i chrapanie. Epidemiologiczne dowody wskazują na to, że palenie papierosów przez kobietę ciężarną zwiększa ryzyko dziecięcego chrapania i astmy, jednak na podstawie wcześniejszych badań nie potrafiliśmy odróżnić efektów prenatalnej i pourodzeniowej ekspozycji takiego palenia, powiedział doktor medycyny Neuman z Institute of Environmental Medicine w Karolinska Institutet w Sztokholmie, w Szwecji.
Nasze badania zgromadziły analizy na temat ponad 21 000 dzieci, w tym 735 dzieci, które miały kontakt z dymem papierosowym tylko w czasie życia płodowego. Dzieci te były bardziej podatne na astmę i chrapanie w wieku przedszkolnym, wyjaśnia jeszcze szwedzki naukowiec.
Ponadto prawdopodobieństwo rozwoju tych dolegliwości zwiększało się, gdy kobieta paliła podczas pierwszego trymestru ciąży.
Zobacz również:
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Badania wskazują, że szkodliwy wpływ palenia na układ oddechowy płodu zaczyna się bardzo wcześnie, możliwe, że nawet jeszcze zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, powiedział doktor Neuman.
Nasza obszerna analiza potwierdza, że palenie kobiet podczas ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymestru, zwiększa ryzyko pojawienia się u ich dzieci w wieku przedszkolnym takich dolegliwości jak astma czy chrapanie, podsumowuje dr Neuman.
Nastolatki i młode kobiety powinny rozważyć rzucenie palenie papierosów przed ewentualnym zajściem w ciążę, doradza specjalista.