Z najnowszych badań wynika, że dzieci urodzone przez kobiety, które paliły w pierwszym trymestrze ciąży są bardziej narażone na wady wrodzone serca niż dzieci matek niepalących.
Wzrost ryzyka wynosił od 20 do 70 procent, w zależności od rodzaju wady. Niektóre z wykrytych wad powodowały utrudnienie przepływu krwi z prawej komory serca do płuc oraz tzw. wady przegrody przedsionkowej (tzw. wady ASD).
W trakcie badania, którego wyniki opublikowano 28 lutego w czasopiśmie Pediatrics, naukowcy z U.S. Centers for Disease Control and Prevention przeanalizowali dane 2525 dzieci z wrodzonymi wadami serca i 3435 zdrowych dzieci urodzonych w Baltimore oraz w Waszyngtonie w latach 1981 oraz 1989.
Wyniki tego i innych badań sugerują, że wyeliminowanie palenia przed lub w bardzo wczesnym okresie ciąży mogło zapobiec nawet 100 przypadkom zablokowania odpływu prawej komory oraz 700 przypadkom wad ASD na przestrzeni każdego roku - donosi CDC. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że uwzględniając wyłącznie wadę przegrody przedsionkowej, szpitale mogłyby oszczędzić nawet 16 milionów dolarów.
Zobacz również:
- Palaczki myślące o zajściu w ciążę powinny rzucić palenie i, jeśli już są w ciąży, powinny zrobić to natychmiast. - podkreślił w komunikacie prasowym dyrektor CDC dr Thomas R. Frieden.
- Rzucenie palenia jest najistotniejszym krokiem, jaki może zrobić kobieta na drodze do poprawienia swojego zdrowia i zadbania o zdrowie swojego dziecka.
Dr Adolfo Correa, lekarz z Narodowego Centrum CDC ds. Wad Wrodzonych, powiedział, że „skuteczne rzucenie palenia w czasie ciąży obniża także ryzyko komplikacji, takich jak przedwczesny poród lub, na przykład, niedowaga nowonarodzonego dziecka”.
Wrodzone wady serca, które zakłócają pracę tego narządu i mogą zwiększyć ryzyko zgonu lub długoterminowej niepełnosprawności, dotykają w samych Stanach Zjednoczonych około 40 tys. dzieci i przyczyniają się co roku do ok. 30 procent zgonów niemowląt spowodowanych wadami wrodzonymi.
W 2004 roku szacunkowe koszty szpitali związane z wrodzonymi wadami serca wyniosły około 1,4 miliarda dolarów - podało CDC.
Komentarze do: Palenie w trakcie ciąży zwiększa ryzyko chorób serca u dziecka