Pierwsze kroki w leczeniu niepłodności
O pierwszej wizycie u specjalisty w leczeniu niepłodności należy pomyśleć, jeśli rok regularnych stosunków płciowych beż żadnych zabezpieczeń nie przyniósł upragnionego efektu w postaci poczęcia dziecka. W przypadku kobiet po 35 roku życia okres ten jest krótszy i na pierwszą konsultację można przyjść już po 6 miesiącach bezowocnych starań. Spowodowane jest to tym, iż płodność kobiety spada wraz z wiekiem.
Pierwszym i podstawowym etapem leczenia niepłodności jest szczegółowa diagnostyka pary starającej się o dziecko, czyli poszukiwanie przyczyny choroby.
Postępowanie w przypadku niepłodności jest szczególne, gdyż wymaga jednoczesnego diagnozowania zarówno kobiety jak i mężczyzny. W około 40% przypadków przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, taki sam procent odpowiada niepłodności męskiej, w około 10% nie stwierdzono konkretnej przyczyny (niepłodność idiopatyczna). W znacznej części przypadków niepłodności udział bierze zarówno czynnik męski jak i kobiecy.
Zwykle badania diagnostyczne odbywają się w ciągu 2-3 cykli miesięcznych. Najczęściej wykonywanymi badaniami na tym etapie leczenia są:
Badanie nasienia
Pozwala ono stwierdzić czy występują anomalie związane z liczbą, ruchliwością i innymi nieprawidłowościami plemników. Sama informacja o nieprawidłowej liczbie plemników nie świadczy o przyczynie niepłodności, wskazuje ona jedynie, że problem niepłodność istnieje. Nie oznacza to, że zapłodnienie nie jest możliwe. Obecna medycyna pozwala uzyskać ciążę nawet przy skrajnie niekorzystnych wynikach nasienia. Nasienie otrzymuje się metodą masturbacji po 2-3 dniowej abstynencji seksualnej.
Zobacz również:
Badanie drożności jajowodów - histerosalpingografia (HSG)
Polega na uwidocznieniu kanału szyjki, jamy macicy i jajowodów po wprowadzeniu środka cieniującego z jednoczasowym wykonaniem zdjęć radiologicznych. Badanie pozwala na ocenę budowy jamy macicy i drożności jajowodów. Zabieg wykonuje się w pierwszej fazie cyklu zaraz po krwawieniu miesięcznym. Ostatnio coraz częściej proponuje się pacjentkom kontrolę drożności jajowodów metodą ultrasonograficzną (histersalpingosonografia)
Ocena ultrasonograficzna wzrostu pęcherzyka Graafa
Przezpochwowe badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjną metodą umożliwiającą uwidocznienie narządów miednicy mniejszej. W badaniu USG ginekologicznym sondą przezpochwową ocenia się wielkość kształt i strukturę tych narządów. Dzięki ultrasonografii lekarz może ocenić budowę oraz wzrost w jajniku pęcherzyka owulacyjnego zawierającego komórkę jajową. Badanie wykonuje najczęściej się 2-3 krotnie od 9 do 20 dnia cyklu.
Badania hormonalne
Pozwalają ocenić stan hormonalny kobiet - w szczególności funkcjonowanie jajników. Najczęściej zlecanymi hormonami są:
- hormon folikulotropowy (FSH),
- hormon luteinizujący (LH),
- estradiol (E2),
które pobierane z krwi są pomiędzy 2 a 4 dniem cyklu oraz prolaktyna (PRL).
Niekiedy badania poszerza się o pomiar stężenia hormonów tarczycy czy testosteronu. W przypadku nieprawidłowych parametrów nasienia mężczyzna również może być poproszony o wykonanie badań hormonalnych.
Opracowanie:
Klinika Leczenia Niepłodności GAMETA
www.gameta.pl