Płód ludzki nie może odczuwać bólu przed ukończeniem 24 tygodnia życia, donosi wynik badania przeprowadzonego przez Royal College of Obstetricians and Gynaecologists w Wielkiej Brytanii. Według ekspertów, końcówki nerwowe płodu nie są jeszcze na tym etapie wystarczająco wykształcone, aby mogły przesyłać sygnały do kory mózgowej i wytwarzać uczucie bólu.
Pozostaje jeszcze do określenia, w którym dokładnie momencie mija 24 tygodnie, a także to, kiedy to połączenie zostaje ustanowione. Lekarze dorzucają,że istnieją dowody coraz bardziej pewne, że nawet po 24 tygodniu płód jest w stanie nieświadomości bądź ciągłego snu. Między innymi adenozyna, zawarta w wodach płodowych otaczających płód, osłabia aktywność neuronów.
Zobacz również:
- Prekoncepcja - jak zadbać o zdrowie dziecka przed poczęciem?
- Alkohol a ciąża
- Wady cewy nerwowej u dzieci
- Listerioza
- Prawidłowy rozwój dziecka w okresie ciąży - cykl rozwojowy
- Dziecko na zamówienie - o prenatalnych ingerencjach genetycznych
- Makabryczny finał porodu w szpitalu w Świebodzicach. Lekarz oderwał dziecku głowę. „Sala zamarła”
- Zapłodnienie i wczesny rozwój zarodka człowieka
Raport zamyka stwierdzenie, że nie jest konieczne stosowanie środków znieczulających w przypadku operacji chirurgicznych płodu, które miałyby się odbyć w ciągu 24 pierwszych tygodni ciąży.
Badanie, które zostało przeprowadzone na zlecenie rządu brytyjskiego, stanowi problem dla grup antyaborcyjnych, które chciałyby uzyskać skrócenie legalnego terminu, do którego można przerywać ciążę. Termin ten w Wielkiej Brytanii wynosi aktualnie 24 tygodnie. W Kanadzie usunięcie ciąży po tym terminie jest legalne, ale generalnie nie jest praktykowane.
W stanie Nebraska w Stanach Zjednoczonych właśnie przyjęto prawo, które zabrania większości aborcji po 20 tygodniu ciąży. Prawo opiera się na fakcie, że płód być może odczuwa ból.
Komentarze do: Płód nic nie czuje do 6 miesiąca (1)
Usprawiedliwienie?
1czyli kwestia odczuwania bólu usprawiedliwia zabójstwo? ok, to możemy spokojnie zabijac ludzi pod narkozą, pod znieczuleniem, będących pod wpływem intensywnych emocji (bo one też sprawiają, że nie czujemy bólu), przeżywa... pokaż całość