Szukaj

Połóg

Podziel się
Komentarze3

Pológ to obejmujący 6 tygodni po poro­dzie okres, w którym następuje powrót organizmu do stanu sprzed ciąży. W tym czasie cofają się prawie wszystkie zmiany, które zaszty w Twoim organizmie w czasie ciąży i porodu. Następuje gojenie obrażeń porodowych, np. pęknięć szyjki macicy, gojenie krocza. W pierwszym tygodniu Twoje samopoczucie będzie zależało od rodzaju porodu, jaki przebyłaś.



Zmęczenie
Odczuwanie zmęczenia zależy od czasu trwania porodu oraz od indywidualnej reakcji na ból i stres porodowy. Pamiętaj, że wykonataś ciężką pracę i zasłużyłaś na odpoczynek. Kilka godzin snu z pew­nością dobrze Ci zrobi, ale warto, abyś wcześniej wzięta kąpiel pod prysznicem, zmieniła bieliznę. Z pewnością pomogą Ci mąż lub położna.

Wydzielina z dróg rodnych
Po porodzie pojawi się wydzielina z dróg rodnych, zwana odchodami, która zawie­ra resztki zmienionej w ciąży błony śluzowej macicy wraz z krwią z jamy maci­cy oraz treścią śluzową i surowiczą. Obecność odchodów spowodowana jest gojeniem się ran powstałych w cią­ży i w czasie porodu w macicy. Odcho­dy początkowo są krwiste (2-3 dni), następnie stają się brunatnoczerwone, brunatnożótte i surowicze. Po kilkunastu dniach zmieniają się na śluzowe i w 5.-6. tygodniu po porodzie zanikają.


Bóle w dole brzucha
Bóle w dole brzucha spowodowane są skurczami macicy, które świadczą o zwi­janiu się mięśnia macicy. Nasilają się one podczas karmienia piersią, ponieważ wtedy z przysadki mózgowej uwalnia się oksytocyna. Wpływa ona na wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a także - jak wiesz - wywołuje skurcze macicy. Zwijanie macicy, czyli inwolucja, koń­czy się około 6. tygodnia po porodzie. Skurcze macicy tylko w pierwszych kilku dniach są bolesne. Są one silniej odczu­wane przez kobiety, u których mięsień macicy jest bardziej rozciągnięty, np. po przebytych porodach lub po ciąży bliźniaczej.

Jeżeli jednak ból jest dokuczliwy, możesz używać łagodnych środków przeciwbólo­wych 2-3 razy dzien­nie.

Bolesność w okolicy rany
Odczuwać też będziesz bolesność w okolicy rany (krocza - po porodzie drogami natury, powłok brzusznych po cięciu cesarskim), uczucie drętwie­nia, trudności przy siedzeniu i chodze­niu, ogólną bolesność okolicy krocza i okolicy ogonowej. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują kil­ka dni po porodzie. Jeżeli nie mijają lub wręcz nasilają się, powiedz o tym swo­jemu lekarzowi, bo może to być objaw nieprawidłowego gojenia się rany.


Podpaski powinny być bezwzględnie czy­ste i zmieniane w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Po każdym oddaniu moczu i stolca, krocze, srom i okolica odbytu powinny być umyte ruchem od przodu do tyłu, osuszone, a rana dodatkowo może być przemyta płynem odkażającym. Nasilone bóle łagodzi zwykle zastoso­wanie okładu z płynem Burowa lub cie­pły kompres. Unikaj zbyt długiego sta­nia i siedzenia, aby nie obciążać zbytnio tej okolicy. Przy znacznym nasileniu dolegliwości można stosować łagodne środki prze­ciwbólowe.

Trudności w oddawaniu moczu lub zaparcia
Trudności w oddawaniu moczu lub zapar­cia - zwykle spowodowane rozciągnię­ciem i przejściowym zwiotczeniem mięśni w okolicy dna miednicy po poro­dzie - ustępują po 1-2 dniach. W ich przezwyciężeniu pomoże Ci aktywność ruchowa tuż po porodzie i gimnastyka. Jeżeli przez kilka dni nie ma wypróżnie­nia, można zastosować łagodny środek przeczyszczający, zwykle w czopku doodbytniczym.


Przekrwienie w okolicy oczu
Przekrwienie w okolicy oczu, czasami wybroczyny na spojówkach spowodo­wane są silnym parciem w trakcie poro­du i zazwyczaj nie są objawem niepo­kojącym. Stosowanie kilkuminutowych chłod­nych kompresów kilka razy dziennie oraz noszenie przyciemnionych okula­rów przyspiesza wchłanianie się wyna-czynionej krwi. Znikają one po kilku dniach. Jeżeli powiększają się - należy skontaktować się z lekarzem. Objaw ten może świadczyć o nadmiernej kruchości naczyń.

Nadmierne pocenie się ciała
Nadmierne pocenie się całego ciała w pierwszych dniach po porodzie jest objawem zmęczenia porodowego oraz zmieniającego się stanu hormonalnego. W ten sposób usuwane są także płyny nagromadzone przez Twój organizm w czasie ciąży.

Bolesność i obrzęk piersi

Bolesność i obrzęk piersi spowodowa­ne wydzielaniem się pokarmu występują zwykle w 3. i 4. dobie po porodzie. Syste­matyczne przystawianie dziecka do pier­si i właściwe ich opróżnianie zmniejszą te dolegliwości.

Przy zastoju pokarmu czasami koniecz­ne jest mechaniczne odciągnięcie pokar­mu ściągaczką lub ręką, po zastoso­waniu okładów na przemian zimnych i rozgrzewających. Bardzo pomocne są także okłady z liści świeżej białej kapusty.

Nawet gorączka nie jest przeciwwska­zaniem do karmienia piersią. Jeżeli dziec­ko nie wyssie wszystkiego mleka, należy ściągnąć pozostały pokarm. Gdy po opróżnieniu piersi utrzymuje się wysoka temperatura, skontaktuj się z lekarzem. Czasami wytwarza si stan zapalny w sutkach i wtedy, aby uniknąć powstania ropni, trzeba zastosować antybiotyk.

Niekiedy pojawia się bolesność broda­wek sutkowych, a nawet ich pękanie, szczególnie u kobiet z delikatną skórą. Zwykle tego typu objawy występują przy nieprawidłowym przystawianiu dziecka do piersi. Zwróć uwagę na to, czy Twoje dziec­ko przy karmieniu właściwie chwyta brodawkę sutkową, czy usta dziecka obej­mują ją wraz z otoczką. Pamiętaj, aby zmieniać pozycję w czasie karmienia tak, aby brodawka wraz z otoczką były uciskane w różnych płasz­czyznach. Ważne jest, by brodawki sut­kowe jak najszybciej wygoity się. Można na kilka godzin wstrzymać karmienie tą piersią, w której jest popękana brodaw­ka i przyspieszyć jej gojenie poprzez smarowanie jej kroplami pokarmu kilka razy dziennie i suszenie. Spróbuj także dwa, trzy razy dziennie posmarować bro­dawkę sutkową oczyszczoną lanoliną lub maścią z witaminami A i D.