Położna radzi: jak przygotować się do porodu?
Współcześnie wiele kobiet ciężarnych uczęszcza do szkoły rodzenia. Uczymy się tam prawidłowo oddychać, dzięki czemu możemy później pomóc sobie przy porodzie. Czytamy książki, poradniki oraz przeglądamy strony internetowe. Chcemy jak nalepiej przygotować się do tych ważnych dla nas godzin. Co może poradzić nam położna? Jaką rolę pełni przy porodzie?
Jak należy przygotować się do porodu?
Agnieszka Koper: - Każda kobieta ciężarna powinna być pod opieką lekarza ginekologa - położnika oraz położnej. Powinna także mieć przeprowadzone aktualne badania. Jeżeli jest to możliwe, powinna podczas ciąży uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia. Tam kobiety ciężarne dowiadują się o przebiegu porodu, uczą się oddychania w czasie bóli porodowych, jak również tego w jaki sposób relaksować się między skurczami porodowymi. Uczą się także opieki nad noworodkiem. Dowiadują się wiele o samym połogu, higienie oraz diecie.
Zgłaszając się do szpitala na sali porodowej pamiętajmy o:
- wcześniejszym oddaniu moczu (pełny pęcherz hamuje odruchowo czynność skurczową),
- wykonaniu lewatywy (opróżnienie jelit),
- własnej higienie (wcześniejsza kąpiel).
Jakie istnieją rodzaje porodu oraz który z nich jest najmniej bolesny?
AK: - Kobieta na sali porodowej sama może zdecydować w jaki sposób chciałaby urodzić. Położna przedstawia różne możliwości - może zasugerować, ale wybór należy do rodzącej (pod warunkiem, że poród przebiega prawidłowo, nie ma zaburzeń tętna płodu). Do dyspozycji przyszłej mamy możemy znaleźć:
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
- piłki,
- liny,
- drabinki,
- koło porodowe,
- wannę z hydromasażem,
- łóżko porodowe,
- fotele porodowe.
Jak partner może pomóc partnerce przed i podczas porodu?
AK: - Jeśli partner uczęszczał z partnerką do szkoły rodzenia, wówczas zna on odpowiednie metody wsparcia psychicznego i fizycznego podczas porodu. Pomaga on przyszłej mamie przede wszystkim przy oddychaniu. Masuje również okolicę lędźwi i krzyża, zwilża usta rodzącej, ale co najważniejsze - jest przy niej. Dzięki temu rodząca czuje się bezpieczniej.
W jaki sposób pomaga nam położna?
AK: - Rolą położnej jest opieka nad rodzącą, czyli wsparcie psychiczne i fizyczne. Wnikliwie obserwuje ona przebieg porodu (wszystkie okresy porodu), tłumaczy i wyjaśnia wszystkie wątpliwości rodzącej, a także stara się załagodzić ból porodowy poprzez różne możliwości zmiany pozycji. Pomocne jest także wykorzystanie piłek lub lin.
Kiedy cesarskie cięcie jest dobrym rozwiązaniem?
AK: - Cesarskie cięcie jest wykonywane zawsze, gdy istnieje zagrożenie życia dziecka lub matki, podczas porodu naturalnego.Wykonuje się je również przy poniższych wskazaniach, takich jak:
- okulistyczne,
- ortopedyczne,
- wąska miednica,
- duży płód,
- parcie jako zagrożenie dla matki,
- wady macicy.
AK: - Poród rodzinny jest dobrym rozwiązaniem dla partnerów pod warunkiem, że jest to dojrzałe partnerstwo oraz obydwoje tego chcą. Taki poród bardziej łączy i niejako cementuje związek. Wsparcie, wzajemna pomoc i przede wszystkim obecność ojca przy porodzie umacnia więź z dzieckiem.
Rozmawiała: Julia Płaneta
Komentarze do: Położna radzi: jak przygotować się do porodu?