Badania University of Minnesota's School of Public Health dowodzą, iż zapewnienie kobietom w ciąży pomocy i opieki douli powoduje, że spada wskaźnik stosowania cesarskiego cięcia, a co za tym idzie, obniżają się jego koszty. Doula nie zapewnia usług medycznych, ale jest przeszkoloną, doświadczona zawodowo osobą, która informuje, pomaga, a także wspiera psychiczne podczas porodu.
Badania pokazują, że zmiany w zasadach ubezpieczenia Medicaid mogą rzeczywiście zmniejszyć koszty porodu w USA.
Zapewnienie kobietom refundowanego wsparcia douli powoduje, że znacznie zmniejsza się wskaźnik cesarskich cięć, a dodatkowo doula jest niezbędnym wsparciem, zwłaszcza gdy chodzi o kobiety nie w pełni władające językiem angielskim, które nie rozumieją wszystkich poleceń i wskazówek medycznych wydawanych przez lekarza.
Obecnie podatnicy w Stanach finansują prawie połowę porodów odbywających się w ramach programu Medicaid, które na ogół nie obejmują pomocy douli. Natomiast cesarskie cięcie kosztuje prawie o połowę więcej niż poród naturalny.
Średnie koszty pokrywane przez Medicaid to 9,131 dolarów, w przypadku porodu naturalnego i 13,590 dolarów za cesarskie cięcie.
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród w domu - za i przeciw
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Cesarskie cięcie vs. poród naturalny!
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
Najnowsze badania prowadzone przez dr Katy Backes Kozhimannil z School of Public Health's Division of Health Policy and Management udowadniają, że pomoc douli może poprawić warunki porodu kobietom o niskich dochodach.
Dodatkowo może pomóc zaoszczędzić pieniądze podatników.
Jest to pierwsza analiza skupiająca się na finansowych korzyściach płynących z refundacji tego rodzaju wsparcia. Zgodnie z poprzednimi badaniami wiadomo, że pomoc douli ma wiele korzystnych aspektów.
W przeciwieństwie do lekarzy, położnych i pielęgniarek, doula zapewnia pozamedyczną pomoc podczas porodu. Według badaczy wiele kobiet, zwłaszcza ubogich, nie może sobie pozwolić na jej pomoc, a wiedza na temat ciąży i porodu, którą przekazuje kobietom w ciąży sprawia, że są one bardziej świadome i często rezygnują z cesarskiego cięcia.
Wszystkie kobiety ciężarne, a szczególnie te z ubogich środowisk czy pochodzące z imigranckich społeczności, mają prawo do wsparcia podczas porodu, mówi dr Kozhimannil. Staramy się stworzyć grupę douli zróżnicowaną pod względem języka, kultury i społeczności.
W czasach zwiększonego nacisku na kwestie finansowe opieki zdrowotnej oraz budżet programów państwowych, takich jak Medicaid, konieczność zatrzymania wciąż rosnących kosztów jest pilna, mówi dr Kozhimannil. Jednak wierzymy, że refundowanie kobietom w ciąży wsparcia douli, zapewnione przez Medicaid, nie zwiększy kosztów opieki, a nawet może je obniżyć.
Komentarze do: Pomoc douli a koszty porodu