Kiła wciąż dotyka dużą ilość ciężarnych kobiet na całym świecie, powodując poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć noworodków, jak wynika z międzynarodowych badań opublikowanych w ubiegłym tygodniu w PLOS Medicine. Naukowcy pod przewodnictwem Lori Newman ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHU) obliczyli, że w 2008 roku 1,4 miliona kobiet w ciąży na świecie było zarażonych kiłą, a 80% z nich korzystało z przedporodowej opieki zdrowotnej.
Naukowcy oszacowali tę liczbę na podstawie statystyk dotyczących zakażeń kiłą prowadzonych w 97 krajach oraz na podstawie danych pochodzących z klinik położniczych z 147 państw.
W konsultacji z ekspertami, autorzy wykorzystali realistyczny scenariusz, umożliwiający określenie, jaki procent kobiet ciężarnych był badany i leczony pod kątem kiły. Określili, że odsetek ten wynosi od 30% w Afryce i basenie Morza Śródziemnego, do 70 % w Europie.
Opierając się na tym założeniu, naukowcy doszli do wniosku, że w 2008 roku zakażenie kiłą u kobiet w ciąży spowodowało około 520 tysięcy negatywnych skutków, w tym 215 tysięcy przypadków martwych płodów, 90 tysięcy przypadków śmierci noworodków, 65 tysięcy przypadków przedwczesnych urodzeń albo zbyt niskiej wagi u noworodków oraz 150 tysięcy przypadków dzieci z wadami wrodzonymi.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Ich zdaniem, w 2008 roku profilaktyka i terapia ciężarnych kobiet zapobiegły jednej czwartej takich szkodliwych rezultatów, ale – co jest niepokojące – ponad dwie trzecie negatywnych efektów występowało u kobiet, które były objęte opieką przedporodową, ale nie zostały przebadane pod kątem kiły, a co za tym idzie – nie były właściwie leczone.
- Przeprowadzone analizy pokazują, że kiła jest nadal ważną przyczyną powikłań ciążowych, między innymi pokaźnej liczby zgonów okołoporodowych i niepełnosprawności - piszą autorzy artykułu.
W ich opinii, poszczególne państwa powinny zapewnić szeroki dostęp do badań w kierunku kiły. Należy też dopilnować, by opieka przedporodowa była powszechna oraz by jej jakość była lepsza. Wszystkie kobiety ciężarne powinny otrzymywać niezbędny pakiet usług, obejmujący wczesny i rutynowy dostęp do testów oraz odpowiedniego leczenia przeciwko kile, tym bardziej, jeśli okaże się, że są chore.