Poranne nudności i wymioty w czasie ciąży
Nudności i wymioty w czasie ciąży są zmorą 50% ciężarnych kobiet. Większość przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość między 2 a 8 tygodniem ciąży. Wymioty i poranne nudności są objawem naturalnym. W przypadku, kiedy ciąża jest mnoga dolegliwość ta jest bardziej dokuczliwa i dłuższa.
Przyczyny nudności i wymiotów
Dokładna przyczyna tego stanu nie jest znana. Upatruje się w ją w zmianach zachodzących w systemie krążenia i burzy hormonalnej przyszłej mamy. Gonadotropina kosmówkowa (HCG) jest główną przyczyną nudności i wymiotów w czasie ciąży. Dzięki podwyższonemu stężeniu tego hormonu jesteśmy w stanie stwierdzić ciążę.
Dodatkową przyczyną jest wysokie stężenie hormonów płciowych we krwi, co może drażnić błonę śluzową żołądka oraz rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego, która powoduje mniejszą skuteczność trawienia. Nadmiar kwasu żołądkowego także może spowodować wymioty, jak i wyostrzenie w tym okresie zmysłu węchu u kobiety. Również stres i psychika kobieca może być powodem do występowania takich dolegliwości.
Powyższe objawy bardziej zauważalne są u kobiety, która po raz pierwszy jest w ciąży i zazwyczaj mijają one ok. 10 tygodnia.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Zapobieganie i leczenie
Wiele przyszłych matek ten okres przechodzi bez większych problemów. Nie wymyślono jeszcze lekarstw ani sposobów na zapobieganie tym dolegliwościom. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten trudny okres.
- Ważną zasadą jest, aby w czasie wymiotów pić ok. 3 litrów wody dziennie.
- Można również zaraz po wstaniu z łóżka zjeść małą przekąskę np. suchara.
- Ważne, aby w ciągu dnia jeść dużo posiłków w małych ilościach oraz by nie przejadać się.
- Należy unikać tłustych i smażonych pokarmów oraz wszelkich zapachów związanych z tymi potrawami.
- Najlepiej nie kłaść się po posiłku, tylko pozostać przez jakiś czas w pozycji siedzącej.
- Ekstrakt z korzenia imbiru, mięty peprzowej, mniszka lekarskiego jest dobrą metodą do zapobiegania nudnościom.
- Najlepiej jeść i pić dużo kwasnych soków.
- Kiszone ogórki lub kapusta też mogą pomóc.
- Należy dużo spacerować na świeżym powietrzu, jak również unikać stresu.
Kiedy jednak objawy staną się bardzo dokuczliwe, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może dojść do odwodnienia organizmu matki, co będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla płodu. Poprzez częste wymioty kobieta szybko traci na wadze, traci również wartości odżywcze, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie jej organizmu. W takim wypadku potrzebne jest leczenie szpitalne, gdzie dożylnie uzupełnia się płyny. Lekarz może również zalecić branie leków homeopatycznych.
Komentarze do: Poranne nudności i wymioty w czasie ciąży (5)
Czkawka u kobiety w czasie ciąży
5a co z czkawką w czasie ciąży? Chodzi mi nie o czkawkę dziecka, ale o czkawkę u kobiety. Nasiliły się mi takie dolegliwości w drugim trymestrze ciąży, czkawka powtarza się dość często i zaczyna to być naprawdę męczące. K... pokaż całość
Wydaje mi się, że czkawka u Ciebie w czasie ciąży może być związana z ogólnym nasileniem dolegliwości ze strony układu trawiennego, które zazwyczaj ma miejsce w ciąży. W ciąży pojawiają się nasilone zgaga, mdłości, wzdęc... pokaż całość
Czkawka u kobiet w czasie ciąży jest rzeczą normalną, to dolegliwość, która dopada nas gdy jemy bez popijania, w pośpiechu, połykamy zbyt duże kęsy. Uważać też, trzeba na zbyt gorące lub zbyt ostre jedzenie. Jeżeli jeste... pokaż całość
Słyszałam kiedyś, że czkawka w ciąży oznacza wykształcanie się płuc i oskrzeli u dziecka. Czkawka u kobiety w czasie ciąży to normalny objaw w II i III trymestrze.... pokaż całość