Szukaj

Poród bliźniaczy

Podziel się
Komentarze0

Ciąża bliźniacza jest niejednokrotnie wielką niespodzianką dla rodziców. Jest to ciąża, która w porównaniu do ciąży pojedynczej niesie większe ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju komplikacji. Jednak nie należy martwić się na zapas, gdyż wszystko zależy od stanu matki i i rozwijających się w jej macicy dzieci. Zazwyczaj taka ciąża kończy się przed 38 tygodniem ciąży a jej poród przebiega przez cesarskie cięcie.




Jak układają się bliźniaki w macicy kobiety przed porodem?


Ułożenie płodu w kanale rodnym mamy jest różne. Jak wskazują badania aż 45% maluchów przed porodem przyjmuję ułożenie główkowe. W takim wypadku jest możliwe rodzenie siłami natury, jeżeli ciąża przebiega bez komplikacji. Bardzo często jedno z dzieci ułożone jest główka ku dołowi zaś drugie przyjmuję pozycję miednicową (przodują stópki wraz z pośladkami). W takim wypadku lekarz może zezwolić na normalny poród chyba, że jest to pierwsza ciąża, która bardziej skłania do użycia cesarskiego cięcia. Występują, również ułożenie płodu, które zwiększają ryzyko utknięcia dziecka w kanale rodnym kobiety:

*ułożenie poprzeczne obu płodów,

*ułożenie jednego płodu główkowo, drugiego poprzecznie

*ułożenie jednego z bliźniąt podłużnie główkowo, zaś drugiego miednicowo,

*ułożenie obu malców miednicowo,

*ułożenie jednego płodu miednicowo, drugiego poprzecznie,


*ułożenie pośladkowe, któregoś z bliźniaków.

W przypadku powyższych ułożeń malców jest możliwy poród jedynie w postaci cesarskiego cięcia. Należy zaznaczyć, że jeżeli poród przewiduje więcej niż dwójkę dzieci, wtedy odbywa się zawsze operacyjnie.


Zdarza się, że przy ułożeniu główkowym bliźniaków lekarz wyklucza poród siłami natury, gdyż mogłoby zaszkodzić to mamie lub któremuś dziecku. Wykluczeniu tego typu porodu jest możliwe również, w przypadku gdy dzieci mają za małą masę ciała lub poród jest przedwczesny, czyli przed 32 tygodniem ciąży. Dlatego przed porodem kobieta cały czas jest monitorowana za pomocą USG oraz KTG, aby wykluczyć wystąpienie jakiekolwiek ryzyka.

Poród bliźniaczy

Poród bliźniaczy różni się od porodu jednego dziecka tym,iż niesie on większe ryzyko dla matki i dla dzieci. Zazwyczaj bliźniaki rodzą się za pomocą cesarskiego cięcia, gdyż jest to metoda niosąca mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji. Poród taki wymaga, również większego zaplecza medycznego oraz odpowiedniego sprzętu medycznego. Także kobieta zmuszona jest do większego wysiłku jeżeli poród odbywa się siłami natury, gdyż po urodzeniu jednego dziecka musi urodzić zaraz następne. Okres pomiędzy narodzinami jest bardzo krótki. Jest to bardzo duże obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego cały czas jest monitorowana. Po porodzie kobieta w ostatnim etapie musi wydalić łożysko, czyli tak samo jak w przypadku pojedynczych narodzin.


Ciąża bliźniacza niesie za sobą na pewno większy stres niż w przypadku pojedynczych narodzin. Często odbija się to na rodzaju porodu, gdyż duże nerwy nie są wskazany przy porodzie siłami naturalnymi. Należy jednak stwierdzić, że pomimo cięższego porodu oraz przeżyć, które mu towarzyszą na świat przychodzi podwójne szczęście.


Komentarze do: Poród bliźniaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz