Ciężarne kobiety z Ghany, śpiące na plecach, mają wzmożone ryzyko urodzenia martwego płodu w porównaniu do kobiet śpiących w innej pozycji, jak podaje nowe badanie prowadzone przez University of Michigan. W badaniu opublikowanym w International Journal of Gynecology and Obstetrics naukowcy sugerują, że spanie na plecach może obniżać wagę płodu pięciokrotnie, a mała masa płodu może spowodować martwy poród.
Prowadząca badanie dr Louise O'Brien, profesor w U-M's Sleep Disorders Center, stwierdziła, że mimo iż badanie to było przeprowadzone w szpitalu dla kobiet ciężarnych w Ghanie - kraju mającym wysoki wskaźnik martwych narodzin - ostatnie badania przeprowadzone w Nowej Zelandii również potwierdziły związek z pozycją snu a ryzykiem urodzenia martwego płodu.
Urodzenie martwego płodu jest zdarzeniem, które występuje 2-5 razy na każde 1 000 noworodków w krajach wysoko rozwiniętych. W krajach mniej rozwiniętych, takich jak kraje afrykańskie, liczby te sięgają 20-50 na 1 000 noworodków.
- Jednak jeśli pozycja spania u kobiety ciężarnej ma wpływ na wzrost ryzyka narodzin martwego płodu, namawianie ciężarnych kobiet, aby spały w innej pozycji niż na plecach, jest prostym zabiegiem, mogącym poprawić wyniki ciąży - stwierdza prof. O'Brien.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
W rejonach saharyjskich w Afryce, poziom martwych porodów jest największy na świecie i sytuacja ta nie ulega poprawie.
- Drogie zabiegi są bardzo potrzebne w Ghanie, w celu poprawienia sytuacji ciężarnych kobiet. Natomiast jak widzimy tutaj, nakłanianie kobiet, aby unikały spania na plecach, jest darmowym zabiegiem mogącym poprawić sytuację kobiet ciężarnych nie tylko w Ghanie, ale też i w innych słabo rozwiniętych krajach - dodaje prof. O'Brien.
Jocelynn Owusu z Department of Health and Education w U-M School of Public Health, druga autorka badania, przeprowadziła wywiady z kobietami zaraz po porodzie w Korle Bu Teaching Hospital w Accra w Ghanie.
Stwierdza teraz, że to bardzo prawdopodobne, aby spanie na plecach miało znaczący wpływ na możliwość wystąpienia zbyt małej wagi u płodu lub martwego porodu, ze względu na nacisk na dolną żyłę główną, którego efektem jest zaniżony przepływ żylny oraz zmiany w pojemności serca.
- Badania te sugerują, że 1/4 urodzeń martwych płodów można uniknąć przez zmianę pozycji spania u ciężarnej - stwierdza Owusu. - To podkreśla potrzebę wynalezienia sposobów interwencji w tej kwestii.
Komentarze do: Pozycja ciężarnej w trakcie snu wpływa na ciążę i zdrowie płodu