Naukowcy z Loyola University Medical Center ustalili, że prawie trzy czwarte kobiet ciężarnych ma zaparcia, biegunki i inne problemy jelitowe. Dyskomfort związany z tymi dolegliwościami nie ma jednak znaczącego wpływu na jakość życia tych kobiet. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 61 dorocznego spotkania American Congress of Obstetricians and Gynecologists w Nowym Orleanie.
Na potrzeby badań 104 ciężarne kobiety wypełniły ankietę dotyczącą pierwszego trymestru ciąży. 66 spośród nich wypełniło ankietę będąc w trzecim trymestrze ciąży.
72% spośród ankietowanych odnośnie pierwszego trymestru i 61 spośród kobiet opisujących trzeci trymestr skarżyło się na przynajmniej jeden problem jelitowy, do których zalicza się między innymi zaparcia, biegunki, wzdęcia i zespół jelita drażliwego.
Uczestniczki badania uzupełniły też ankietę dotyczącą tego, jak bardzo problemy jelitowe wpływały na jakość ich życia. Wyniki tej ankiety zostały przedstawione w skali od 1 do 100, przy czym 100 oznaczało najmniejszy możliwy wpływ problemów jelitowych na jakość życia.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
Średni wynik wyniósł 94,9. Jedynymi problemami jelitowymi, które wpływały na jakość życia, okazały się zaparcia, które obniżyły ogólny wynik o 4,4 punkty, oraz wzdęcia, które pogorszyły wynik o 4 punkty.
Mały wpływ problemów jelitowych na komfort życia kobiet ciężarnych może wynikać z ich świadomości, że taki dyskomfort jest często związany z ciążą. Problemy jelitowe wynikają z fizjologicznych i hormonalnych zmian, które zachodzą w trakcie ciąży.
Dla przykładu zwiększona ilość progesteronu wpływa na mięśnie gładkie w jelitach - w rezultacie pokarm dłużej znajduje się w jelitach, co wywołuje zaparcia. Ponadto zaparcia mogą być spowodowane zażywaniem witamin, wapnia i żelaza, które przecież tak często kobiety ciężarne przyjmują.
Lekarze zalecają spożywanie dużej ilości płynów i błonnika. Zgodnie z wynikami badań kobiety w ciąży przyjmują dziennie tylko od 16 do 17 gramów błonnika, podczas gdy zalecaną ilością dla nich, podobnie jak dla innych dorosłych, jest 25 do 30 gramów dziennie.
Komentarze do: Problemy z pracą jelit dotyczą prawie 3 na 4 kobiety ciężarne