Przebarwienia skóry w ciąży
Przebarwienia skóry u kobiet w ciąży pojawiają się przez zaburzenia hormonalne. W tym czasie u kobiet znacznie zwiększa się produkcja melaniny - pigmentu występującego w skórze właściwej, naskórku oraz włosach. Podczas dziewięciu miesięcy ciąży kobieta przechodzi przez swego rodzaju burzę hormonalną.
Gdzie najczęściej się pojawiają?
Przebarwienia skóry najczęściej pojawiają się na twarzy, ale zdarza się również, że pojawiają się na tułowiu, rękach czy dekolcie. Najczęściej jednak występują na twarzy w postaci piegów lub rozległych plam, które rozkładają się symetrycznie po obu stronach twarzy. Dużo częściej na przebarwienia skóry narzekają brunetki o ciemnej karnacji chociaż zdarza się również, że dotykają one blondynki o jasnej karnacji.
Rodzaje przebarwień skóry w ciąży
- Ostuda
Zobacz również:
- Linea Nigra
Jak uniknąć przebarwień?
Najprostszym sposobem na uniknięcie przebarwień będzie nie dopuszczenie do sytuacji gdy kobieta w ciąży będzie przebywała długo na słońcu np. leżąc na plaży. Kobiety w ciąży powinny także unikać wizyt w solarium, ponieważ one również mogą być przyczyną powstawania przebarwień. Szczególnie latem kobiety będące w ciąży powinny dbać o swoją skórę. Najlepiej będzie jeżeli przed każdym wyjściem na słońce zastosowane zostaną kremy z filtrami, które uchronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie przebarwień będzie stosowanie peelingów do twarzy i ciała, które idealnie złuszczą naszą skórę i rozjaśnią przebarwienia. Nie należy używać kremów zawierających substancję zapachowe, ponieważ mogą one być przyczyną powstawania reakcji alergicznych, które zwiększają niejako powstawanie przebarwień.
Autor:
Agnieszka Puszcz