Badania prowadzone przez naukowców Hospital for Special Surgery wykazały, że kobiety, które mają określony typ przeciwciał, kolidujący z funkcją naczyń krwionośnych, narażone są na ryzyko powikłań w ciąży.
Naukowcy twierdzą, że wielu lekarzy może niepotrzebnie przepisywać leki niektórym kobietom w ciąży, które posiadają przeciwciała antyfosfolipidowe.
Leki przeciwzakrzepowe, takie jak zastrzyki heparyny mogą u nich powodować krwawienie i utratę masy kostnej. Opis badania pojawił się w lipcowym wydaniu magazynu Arthritis & Rheumatism.
"Dokument opisuje kobiety, które są narażone na ryzyko utraty ciąży i, co ważniejsze, te u których takie ryzyko nie występuje, a mimo to przepisywane są im mocne leki” - mówi Michael Lockshin, dyrektor Barbara Volcker Center for Women.
Przeciwciała antyfosfolipidowe kolidują z fosfolipidami, rodzajem tłuszczu występującym we wszystkich żywych komórkach i błonach komórkowych, w tym komórkach krwi i błonach naczyń krwionośnych. Pacjentki z tym rodzajem przeciwciał są narażone na ryzyko zakrzepów, udaru mózgu i powikłań ciąży, ale niektóre z nich mogą być całkowicie zdrowe.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
"Fosfolipidy najbardziej zagrożone są w łożysku” - mówi Jane Salmon. "Gdy przeciwciała są zdeponowane w tkankach ciężarnej, dochodzi do zapalenia, co z kolei prowadzi do uszkodzenia narządów” - wyjaśnia.
Kobiety, które kilkakrotnie utraciły ciążę, przebadano w celu wykrycia zespołu antyfosfolipidowego (APS) i w 15% przypadków wyniki testów były pozytywne. Nowe badanie jest pierwszą kliniczną próbą porównania ciąży kobiet zdrowych i tych, które mają zespół APS.
„Dopracowanie biomarkerów, które identyfikują pacjentów wysokiego ryzyka, pozwoli nam szybko wyłapać pacjentki z zagrożeniem APS” - mówi dr Salmon, główny badacz projektu PROMISSE. Badanie PROMISSE obejmuje ponad 700 pacjentek z dziewięciu ośrodków w Ameryce Północnej.
Obecna analiza koncentruje się na 144 kobietach, u których rozpoznano APS, a jednocześnie ich ciąża zakończyła się poronieniem.
Zbadano związek między niekorzystnym zakończeniem ciąży a obecnością trzech różnych rodzajów APS: antykoagulant toczniowy [LAC], przeciwciała antykardiolipinowe [aCL] i przeciwciała przeciwko glikoproteinie ß2. Niekorzystnym wynikiem ciąży określono natomiast niewyjaśnioną śmierci płodu.
Naukowcy odkryli, że LAC był najsilniejszym predyktorem niekorzystnego zakończenia ciąży, 39% pacjentek z LAC uzyskało negatywny wynik.
"Nasze badania dowodzą, że antykoagulant toczniowy jest najważniejszym czynnikiem ryzyka” - powiedziała dr Salmon.
Komentarze do: Przeciwciała szkodzące ciąży