Szukaj

Przyczyny niepłodności

Podziel się
Komentarze0

Przyczyny niepłodności mogą w równym stopniu leżeć po stronie kobiety jak i mężczyzny. W znacznej części przypadków w niepłodności udział bierze zarówno czynnik męski jak i kobiecy. Natomiast kiedy znalezienie przyczyny niepłodności nie jest możliwe, mówimy o niepłodności idiopatycznej, co dotyczy nawet do 15% par starających się o dziecko.



Pośród wielu przyczyn mogących mieć wpływ na płodność kobiety warto wymienić kilka najczęściej spotykanych, takich jak:
- zaburzenia owulacji,
- przebyte zakażenia,
- niedrożności jajowodów,
- zrosty pooperacyjne,
- endometrioza,
- wrodzone nieprawidłowości w budowie narządu rodnego
- mięśniaki macicy
- wiek - odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż płodność kobiety z roku na rok jest coraz mniejsza, a znaczny jej spadek obecny jest po 45 roku życia. Związane jest to głównie ze spadkiem liczby i jakości komórek jajowych oraz wzrostem poronień w bardzo wczesnym stadium rozwoju zarodka.

Nie bez znaczenia pozostaje także psychologiczny aspekt niepłodności. Jeśli długotrwałe leczenie tradycyjnymi metodami nie kończy się sukcesem tzn. urodzeniem dziecka, to u niepłodnych kobiet pojawia się frustracja o charakterze społecznym, psychicznym i egzystencjonalnym. Kobiety niepłodne często czują się nieakceptowane społecznie, wręcz napiętnowane, co wywołuje u nich niepokój, lęk, drażliwość, poczucie winy i krzywdy.

W przypadku mężczyzn niepłodność najczęściej jest następstwem następujących schorzeń:

- operacje przepukliny pachwinowej,
- przebyte zapalenia najądrza lub gruczołu krokowego,

- żylaki powrózka nasiennego,
- urazy jąder,
- niezstąpione jądra,
- choroby endokrynologiczne.

Kluczowe w ocenie płodności męskiej jest badanie nasienia. Ostatnie badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały udział mężczyzn w niepłodności u 51% par. Najczęstszymi przyczynami okazywały się nieprawidłowości nasienia, takie jak: zbyt mała liczba plemników, ich nieprawidłowa ruchliwość lub morfologia.


Mężczyźni w sposób inny niż kobiety manifestują swoje trudności z uzyskaniem potomstwa. Zupełnie bezpodstawnie utożsamiają oni wydolność seksualną z płodnością, co potęguje ich zmartwienia. Niepłodni mężczyźni w trakcie leczenia wykazują się często wzmożoną aktywnością socjalną i zawodową.

Pozostałe czynniki mające związek z niepłodnością:

Waga - nadwaga lub za niska waga ciała może przyczynić się do zaburzeń płodności. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej lub jej niedobór może wpłynąć na zachwianie gospodarki hormonalnej i zaburzenie wytwarzania hormonów płciowych. Kobiety z zaburzeniami apetytu (anoreksja, bulimia) czy też kobiety na skrajnie niskokalorycznej diecie lub dietach ubogich w składniki odżywcze (jak np. witamina B12, cynk, żelazo czy kwas foliowy) są bardziej narażone na zaburzenia płodności, zwłaszcza, jeśli równolegle występują zaburzenia miesiączkowania.

Zawód i styl życia – chodzi tutaj głównie o: nałogi (tytoń i alkohol), charakter pracy oraz narażenie na czynniki szkodliwe np. u mężczyzn przedłużone działanie wysokiej temperatury może pogarszać jakość nasienia.

Życie seksualne pary - częstość stosunków warunkuje prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży. Jeśli następuje obniżenie aktywności seksualnej pary należy poszukać tego powodów. Wszelkie zaburzenia: pochwica (charakterystyczny ból kobiety przy stosunku), obniżenie potencji, brak lub przedwczesny wytrysk mogą być leczone przez specjalistę seksuologa.

Niepłodność jest bardzo złożonym problemem. Dlatego tak ważne jest kompleksowe, profesjonalne i rzetelne diagnozowanie wszystkich możliwych jej przyczyn. Każda zebrana przez lekarza informacja jest bardzo cenna i może mieć wpływ na proces leczenia, który musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań każdej pary.

Opracowanie:
Klinika Leczenia Niepłodności GAMETA
www.gameta.pl

Komentarze do: Przyczyny niepłodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz