Szukaj

Przygotowanie do opieki nad dzieckiem w I trymestrze ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża rozpoczyna całkiem nowy okres w życiu kobiety. Z jednej strony organizm przeżywa burzę hormonalną, czego bezpośrednim skutkiem są liczne dolegliwości ciążowe, z których najbardziej charakterystyczne dla tego pierwszego okresu ciąży są wymioty i nudności. Z drugiej strony poczucie niepokoju: „jako sobie poradzę”, „czy dam radę”.  Przede wszystkim spróbuj odrzucić wszystkie czarne myśli i skoncentruj się na dziecku, które potrzebuje poczucia bezpieczeństwa już w okresie prenatalnym.



Bądź stale pod opieką lekarską, dbaj o siebie. Pamiętaj, że masz aż 9 miesięcy, żeby dobrze przygotować się do opieki nad dzieckiem.

W tym pierwszym okresie ciąży pomyśl o położnej środowiskowej, będzie ona dla Ciebie wsparciem, nie tylko po urodzeniu dziecka, ale także podczas ciąży. Nie zwlekaj z wyborem położnej do ostatniej chwili.

Wybór położnej środowiskowej


Położna środowiskowa lub położna rodzinna to położna zatrudniona w podstawowej opiece zdrowotnej. Ma za zadanie opiekę nad rodziną, nad matką i nad noworodkiem, w zakresie opieki położniczej i ginekologicznej. Rozporządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia nakłada na położną obowiązek opieki nad dzieckiem i jego matką przez cały okres połogu - 6 tygodni. Zdarza się, że kontakt z kobietami nawiązują same położne środowiskowe, jeszcze przed porodem. Kobieta w ciąży ma do wyboru opiekę położnej, która współpracuje z lekarzem rodzinnym lub położnej, która współpracuje z ginekologiem, do którego chodzi sama zainteresowana.

Dlaczego dobra położna jest taka ważna?

Położna może pomóc we wszystkich sprawach dotyczących ciąży, porodu, połogu. Położna może pomóc także w opiece nad noworodkiem (w pierwszych 6 tygodniach jego życia). Z położną przyszła matka może jeszcze przed porodem porozmawiać o swoich obawach i wątpliwościach, o przebiegu ciąży, o przebiegu porodu, o opiece nad noworodkiem, jednym słowem – o wszystkim, co może nurtować przyszłą matkę. Taka pomoc i wsparcie są dla młodej, niedoświadczonej, świeżo upieczonej matki bardzo ważne, czasami wręcz niezbędne, dlatego dla własnego spokoju i komfortu psychicznego należy zgłosić się do wybranej położnej już na początku ciąży - taki kontakt w I trymestrze ciąży stwarza możliwości przekonania się o trafności wyboru oraż możliwości ewentualnej zmiany położnej, jeśli zaistnieje taka konieczność. Aby mieć pewność, że położna jest już „zaklepana” i kobieta po porodzie nie zostanie nagle sama ze wszystkimi problemami, wystarczy tylko do położnej zadzwonić. Wybór położnej środowiskowej jest dowolny i zależy tylko od chęci i dobrej woli kobiety. Nie musi to być położna praktykująca w przychodni lekarza, do którego chodzi przyszła matka. Może to być położna, z której usług korzystały już przyjaciółki i która ma u nich dobrą opinię. Aby zgłosić się do położnej polecanej przez inne kobiety, należy zgłosić chęć właśnie u niej, w początkach ciąży. Bardziej szczegółowe informacje są dostępne w Narodowym Funduszu Zdrowia, należy tylko zgłosić się do swojego oddziału, którego adres można znaleźć też na stronie www.nfz.gov.pl.


Co należy do położnej?


Położna odwiedza świeżo upieczonych rodziców zazwyczaj w pierwszym tygodniu życia dziecka. Czasami zjawia się dopiero w drugim tygodniu, dlatego nie należy się niepokoić, jeśli w ciągu pierwszych siedmiu dni położna nie złoży wizyty rodzicom. Jeżeli rodzice czują, że jest im to potrzebne, mogą ją prosić, aby przychodziła częściej. Takie wizyty są bezpłatne. Położna powinna też zostawić jakiś kontakt do siebia, aby rodzice w każdej chwili mogli zwrócić się do niej o pomoc.


Jak wygląda wizyta położnej?

Taka wizyta trwa zazwyczaj mniej więcej godzinę. W tym czasie położna środowiskowa bada matkę i dziecko. Położna nie przychodzi po to, aby skontrolować wiedzę świeżo upieczonych rodziców i ich ocenić czy upokorzyć, ale po to, by im pomóc, bo na pewno takiej pomocy potrzebują. Położna przede wszystkim ocenia stan noworodka: gojenie się pępka, stan skóry, ciemiączka, odruchy neurologiczne. Jeśli istnieje taka konieczność, położna może pobrać krew w celu wykonania badań przesiewowych. Swoje obserwacje zapisuje w książeczce zdrowia dziecka. Obowiązkiem położnej jest też opieka nad matką: ocena stanu rany krocza, blizny po cięciu cesarskim, usunięcie szwów, ocena obkurczania się macicy, ocena wyglądu piersi, pytania o krwawienie połogowe,  porady w sprawie diety w czasie karmienia piersią. Położna też może założyć kartę zdrowia dziecka, wypełnianą podczas pierwszej wizyty u pediatry - ale to zależy już od ustaleń i regulacji w każdej przychodni.

W czym może pomóc położna?

Przed wizytą położnej środowiskowej młodzi rodzice powinni przemyśleć wszystkie pytania i wątpliwości, które ich dręczą.  Początkujący rodzice mogą nie wiedzieć, jak przystawić dziecko do piersi, jak je przewinąć, ubierać,  kąpać, jakie mleko podawać,  jak nosić dziecko, jak je trzymać, jakie powinni zrobić badania i szczepienia. O te wszystkie rzeczy można zapytać położną środowiskową.

Poznaj przepisy prawne


Wiedza dotycząca prawa pracy i zasiłków pieniężnych może być bardzo przydatna dla przyszłych matek. Czy można zwolnić z pracy kobietę w ciąży? Czy można zwolnić z pracy kobietę powracającą po urlopie macierzyńskim i wychowawczym? Takie pytania dręczą na pewno większość kobiet w ciąży lub dopiero planujących dziecko. Część kobiet nie decyduje się też na ciążę właśnie ze strachu przed utratą pracy, bo jak potem utrzymać dziecko? A jakie zasiłki przysługują kobiecie na urlopie macierzyńskim? Przepisy prawa pracy dość ograniczają możliwość zwolnienia z pracy kobiet ciężarnych, a także regulują warunki pracy w okresie ciąży i pierwszych lat po urodzeniu dziecka. Określają też świadczenia takie jak zasiłki chorobowe i inne. Wszystkie formalności wymagają potwierdzenia lekarskiego o ciąży.

Zobacz również:

Przygotowanie do opieki nad dzieckiem w II trymestrze ciąży
III trymestr ciąży - przygotowanie do opieki nad dzieckiem