Przygotowanie do opieki nad dzieckiem w II trymestrze ciąży
Kiedy pierwszy etap ciaży masz juz za sobą czas pomysleć o szkole rodzenia i o wyborze szpitala, w którym chcesz rodzić. Pamiętaj, że pierwsze chwilę po porodzie są bardzo ważne, zarówno dla Ciebie jak i dla maluszka. Warto więc nie pozostawiać tych decyzji na ostatni moment. Pod koniec II trymestru można juz zacząć zajęcia w szkole rodzenia, w której uzyszkasz podstawowe informację na temat porodu oraz opieki i pielęgnacji noworodka po urodzeniu.
Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?
Nie. Kobiety, które nie chodziły do szkoły rodzenia, też raczej nie mają problemów podczas porodu. Niewątpliwą jednak zaletą szkoły rodzenia jest to, że pozwala świadomie i z nieco mniejszym stresem przejść przez poród, połóg oraz pierwsze tygodnie życia dziecka, a także zaangażować ojców w ciążę i poród i w opiekę nad dzieckiem – karmienie, kąpanie, przewijanie. Takie zajęcia mogą się przydać zwłaszcza mężczyznom, którzy chcą być obecni przy narodzinach swoich dzieci.
W czym może być przydatna szkoła rodzenia?
Nie są to szkoły z ławkami, tablicą, dziennikiem, sprawdzaniem obecności i uwagami wpisywanymi do dziennika. Szkoły rodzenia z założenia charakteryzują się intymną, rodzinną atmosferą, a zajęcia są zazwyczaj w małych grupach. Podjeście do każdego uczestnika zajęć jest indywidualne, można swobodnie zadawać pytania, rozmawiać, wyrażać i rozwiewać swoje wątpliwości, dzielić się i rozwiązywać swoje problemy. W dobrej szkole rodzenia są zajęcia na temat: przebiegu ciąży, przebiegu porodu, rozwoju dziecka, opieki nad noworodkiem i niemowlęciem, karmienia piersią, radzenia sobie z wszelkimi problemami, które mogą pojawić się wraz z ciążą, porodem i opieką nad noworodkiem, przebiegu połogu. Szkoły rodzenia są różne i mają różne programy, kładące naciska na różne aspekty ciąży, porodu i rodzicielstwa.
Gdzie w Polsce można znaleźć szkołę rodzenia?
W Polsce szkoły rodzenia możemy znaleźć przy szpitalu, fundacjach, parafiach. Są też szkoły prywatne. Przyszłych rodziców, obciążonych i tak już sporymi wydatkami związanymi z ciążą i oczekwaniem na dziecko, na pewno zainteresuje fakt, że bezpłatne zajęcia są w szkołach przy fundacjach i stowarzyszeniach, a także szpitalach, finansowane przez samorządy i NFZ. Szkoły prywatne są płatne i ceny zajęć mogą wynieść nawet 500 zł. Kiedy najlepiej zacząć zajęcia w szkole rodzenia? Pod koniec II trymestru i w III trymestrze ciąży.
Zobacz również:
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Wegetarianizm a zajście w ciążę
- Koloryzacja włosów - szkodliwa dla ciąży?
- Zaburzenia pokarmowe a płodność
- Nadwaga a zajście w ciążę
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
Szpital położniczy – co należy wziąć pod uwagę?
Należy dokładnie rozważyć, co jest najważniejsze w przebiegu porodu i zaraz po nim. Przyszła matka ma się czuć bezpiecznie i komfortowo, dlatego wybór szpitala jest sprawą bardzo ważną. W dobie, gdy nie ma już rejonizacji, kobiety mogą swobodnie wybrać placówkę, która najlepiej odpowiada ich potrzebom i ich wyobrażeniom o idealnym porodzie. Nad wyborem szpitala położniczego można się zacząć zastanawiać jak najwcześniej, ale rozglądać się za jak najlepszym należy już około 20-24 tygodnia ciąży. Dla własnego komfortu psychicznego i uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek pod koniec ciąży, należy się upewnić, czy wybrany szpital jest faktycznie dostępny dla zainteresowanej – w tych najlepszych może już po prostu nie być miejsc. Szczególnie polecane są szpitale noszące prestiżowy tytuł „Szpital przyjazny dziecku” - są to placówki wspierające karmienie piersią i kontakt matki z dzieckiem od razu po porodzie. Szpitalu Przyjazny Dziecku gwarantuje pomoc medyczną na światowym poziomie dla każdej rodzącej kobiety i noworodka. Kobieta powinna się zastanowić, jak chciałaby, żeby odbywał się jej poród oraz jakie są jej wyobrażenia na ten temat. Rzeczywistość może bowiem bardzo się różnić od tego, co sobie wyobraża i co zna z opowieści koleżanek, gdyż każdy poród jest indywidualny. Ważne jest to, żeby się czuła komfortowo i bezpiecznie, bo to ona rodzi. Jeśli kobieta ma w planach poród naturalny, najlepiej od razu określić, co pod tym terminem kryje się dla samej zainteresowanej, a co dla lekarza i położnej, gdyż często zdarza się, że dla naszej służby zdrowia prowokowanie lub podawanie oksycotyny w celu przyspiesznia porodu, a także nacinanie krocza czy podawanie leków rozkurczowych i środków przeciwbólowych oraz znieczulenia zewnątrzoponowego jest równoznaczne z porodem naturalnym. Dlatego każda kobieta powinna zdecydowanie określić, na co i kiedy się zgadza i powiadomić o tym wcześniej położną i lekarza, gdyż Polska jest jednym z krajów, gdzie zdarza się najwięcej rutynowych ingerencji w przebieg porodu siłami natury.
Czas po porodzie
Pierwsze 1-2 godziny po porodzie należą do matki i dziecka, jeżeli tylko pozwala na to stan ich zdrowia. Aby mieć pewność, że tak będzie, należy się upewnić, jakie zasady obowiązują w wybranym szpitalu. W pierwszych minutach po porodzie położne i pediatra osuszają skórę noworodka, zaciskają i przecinają pępowinę, a następnie lekarz robi szybką ocenę stanu zdrowia noworodka według skali Apgar. Może się zdarzyć, że położna położy noworodka na brzuchu matki zaraz po urodzeniu. Po wstępnej ocenie według skali Apgar położna kładzie dziecko na piersiach matki, a w tym czasie wykonywane mogą być niezbędne zabiegi: kontrola i szycie dróg rodnych.
Zobacz również:
Przygotowanie do opieki nad dzieckiem w I trymestrze ciąży
III trymestr ciąży - przygotowanie do opieki nad dzieckiem