Redukcja w ciąży wielopłodowej
Utrata jednego dziecka dla przyszłej mamy, jak i całej rodziny jest wielkim przeżyciem. Czasami jednak ciąża nie przebiega w taki sposób, jakbyśmy przypuszczali. Tyczy się to w szczególności ciąż bliźniaczych oraz wielopłodowych. Tego typu ciąże mają większy stopień zagrożenia, niż pojedyncze, dlatego zaliczane są do ciąż wysokiego ryzyka.
W niektórych przypadkach badanie USG może wykazać, że jedne z płodów nie rozwija się prawidłowo. Występowanie u niego deformacji powoduje, że nie jest wstanie przeżyć poza macicą. Przyczynia się to większej umieralności wieloraczków. Większy problem pojawia się, gdy jedno z dzieci zagraża życiu pozostałych lub własnej matce. Wówczas lekarz może zalecieć dla bezpieczeństwa redukcję płodową, w celu ratowania życia drugiego maleństwa.
Redukcja płodowa jest dla matki nieprzyjemną sytuacją. Rozważenie przeprowadzenia takiego zabiegu wiąże się z wielkim smutkiem. Jednak przyszła mama powinna wmówić sobie, że decyzja, którą podejmuje jest z myślą o zdrowiu drugiego dziecka. Najlepszym rozwiązaniem, w tym wypadku, będzie omówienie sytuacji z lekarzem oraz psychologiem. Bezcenne dla kobiety będzie, także wsparcie przyjaciół i rodziny. W przypadku kiedy masz problem z własnymi poglądami religijnymi, porozmawiaj o swoich wątpliwościach z duchownym.
Zobacz również:
- Gruźlica dziecięca
- Dlaczego czerwienimy się, kiedy jesteśmy zawstydzeni?
- W podróży za pięknem i zdrowiem - turystyka zdrowotna
- W jaki sposób miesiąc urodzenia może wpływać na nasze zdrowie?
- Powikłania przy karmieniu piersią
- Co zrobić, kiedy jesteś świadkiem wypadku drogowego?
- Jak dobrać dietę, aby utrzymać formę?
- Błonnik witalny – skład, właściwości zdrowotne, dawkowanie i przeciwwskazania
Redukcja płodowa często wywołuje poczucie winy u przyszłej mamy, gdyż może czuć się odpowiedzialna za śmierć swojego dziecka. Jednak nie wolno się zadręczać myślami, gdyż może podjęcie takiej decyzji było najlepszym rozwiązaniem w twojej sytuacji. W przypadku zdecydowania się na nie wykonanie redukcji płodowej, będziesz zmuszona być pod stałą opieką lekarską.
Po dokonaniu redukcji płodowej przyjście na świat potomka może się okazać niezbyt radosną wiadomością. Rodzice z jednej strony poczują ulgę, że mają zdrowe dziecko, z drugiej jednak będą opłakiwać utratę jednego z maleństwa. Takie doświadczenie może przyczynić się do zwiększonej podatności mamy na depresję poporodową. Prawdopodobnie poczucie winy, będzie ci utrudniało opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Dlatego zdecyduj się na pomoc po porodzie kogoś z rodziny, nie tylko ze względu na swój stan psychiczny ale i fizyczny.
Dobrą wiadomością jest to, że do redukcji płodowej nie dochodzi często. Zazwyczaj dotyka to matki, które spodziewają się więcej niż dwójki dzieci. Często jednak natura sama doprowadza do usunięcia uszkodzonego płodu, który nie jest wstanie przetrwać w macicy. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda śmierć jest bolesnym odczuciem, o którym z czasem zapomnisz. Trzeba tylko pozwolić sobie pomóc, by zrozumieć dlaczego doszło do takiej sytuacji.
Komentarze do: Redukcja w ciąży wielopłodowej