Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Diabetologia pokazują, że kobiety, które regularnie jedzą smażone jedzenie przed zajściem w ciążę, zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej (GDM) w czasie ciąży. Badania zostały przeprowadzone przez doktorów Cuilin Zhang Wei Bao i Eunice Kennedy Shriver z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka.
Częste spożywanie smażonych potraw związane jest z większym ryzkiem nadwagi i otyłości. Jednakże, istnieje kilka prospektywnych badań epidemiologicznych, które analizują wpływ smażonej żywności na pozostałe skutki zdrowotne, w tym na cukrzycę ciążową. Tak więc w nowym badaniu, autorzy skupili się głównie na związku pomiędzy smażoną żywnością a cukrzycą ciążową.
Autorzy badania przeanalizowali 21 074 pojedynczych ciąż z badania Health Study II, które obejmowało łącznie 11 661 kobiet i pielęgniarek w USA w wieku od 25 do 44 lat. Badanie rozpoczęto w 1989 roku, gdzie również podano uczestniczkom specjalnie przygotowaną ankietę do wypełnienia. Następnie za dwa lata - w odniesieniu do chorób i zachowań zdrowotnych, takich jak styl życia czy palenie papierosów i stosowanie leków - przeprowadzano kolejne badania. Potem od 1991 roku, analizy wykonywano co 4 lata.
Zobacz również:
Autorzy udokumentowali 847 przypadków GDM w czasie ciąży w ciągu 10 letniej obserwacji. Po uwzględnieniu wieku, czynników dietetycznych lub ich braku, wskaźnik ryzyka rozwoju cukrzycy u kobiet wynikającej z jedzenia smażonych potraw był mniejszy u kobiet, które spożywały od 1 do 3 razy w tygodniu w porównaniu z tymi, które jadły więcej, czyli średnio od 4 do 6 razy w ciągu jednego tygodnia.
Istotny również był wskaźnik masy ciała, czyli BMI. Wskaźniki ryzyka cukrzycy były wyższe u kobiet, które często spożywały smażone potrawy, czyli co najmniej 4 razy w ciągu tygodnia w porównaniu z tymi, które jadły dwa razy w ciągu siedmiu dni.
Opracował: Damian Nowaczek
Komentarze do: Regularne spożywanie smażonego jedzenia przed ciążą zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej