Rekonwalescencja po cięciu cesarskim
Cięcie cesarskie jest formą porodu, w której bierzesz mniejszy udział niż podczas rozwiązania metodą naturalną. Pomimo tego, że nie musiałaś przeć aby twoje dziecko przyszło na świat i inni wykonywali ta pracę za ciebie, okres powrotu do normalnej formy jest znacznie dłuższy niż w wypadku kiedy rodziłabyś siłami natury.
Należy pamiętać, że ten typ porodu jest normalna operacją chirurgiczną podczas, której zostały nacięte powłoki brzuszne i macica w celu wydobycia maleństwa na świat. Podczas niej zostaje naruszone wiele tkanek, które muszą się wygoić, a to przecież zajmuje trochę czasu. Najgorsze są jednak pierwsze dwie doby. Szczególnie kiedy matka przykuta jest do łóżka i odczuwa ból.
Zaraz po cięciu cesarskim możesz się spodziewać bólu, który towarzyszy zrastającym się tkanką. Z czasem będzie się on zmniejszał. Na pewno w takim wypadku będą pomocne wszelki środki przeciwbólowe. Jeżeli karmisz piersią skonsultuj się z lekarzem, które w twoim wypadku będą możliwe do zażywania.
Opatrunek jaki został założony na twoim brzuchu nie powinien być poddawany żadnemu wodnemu dotykowi. Najlepiej w takim wypadku kupić jakiś ochronny plaster wodoodporny. Blizna jaka się kryje pod opatrunkiem będzie bolesna i wrażliwa przez kilka tygodni. Aby jej nie uszkodzić lepiej zakładać bardziej luźniejszą odzież. Możesz w okolicy blizny czuć miejscowe bóle takie jak ukłucia, ciągnięcie itp. Z czasem może pojawić się dolegliwość jaką jest swędzenie. Warto poprosić lekarza, aby polecił coś przeciwświądowi.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Zagojona rana będzie miała na początku różowawy kolor potem jednak zaniknie. Kiedy nastąpi jej zagojenie możesz ja przemywać wodom i mydłem. Pamiętaj o odpowiedniej higienie i dbaniu o bliznę, aby nie wdało się do niej zakażenie, gdyż ono tylko przedłuży twoja rekonwalescencję. Jeżeli jednak zauważysz, że ból nie ustępuje a skóra wokół blizny jest czerwona i sączy się z niej coś w rodzaju ropy natychmiast zgłoś się do lekarza. Takie objawy są typowe dla zakażenia jakie mogło dojść w ranie.
Jeśli chodzi o twoje życie intymne, cięcie cesarskie nie różni się za bardzo od porodu naturalnego. Przeciwwskazania są takie same. Najwcześniej możesz rozpocząć współżyć po 4 tygodniach od porodu. Najlepiej jednak zaczekać z seksem do czasu zagojenia się rany.
Kiedy dojdziesz już do siebie warto rozpocząć ćwiczenia fizyczne. Pozwoli ci powrócić do dawnej sprawności. Ważne jest, aby nie zapominać o ćwiczeniach mięśni Kegla, gdyż ciąża nadwyrężyła je znacznie nadwyrężyła. Ćwicz jednak powoli i równomiernie.
Rekonwalescencja po cięciu cesarskim jest długa. Musisz się przygotować na to, że będzie trwała nawet kilka miesięcy. Jednak dużo odpoczynku i zastosowanie się do zaleceń lekarza na pewno skróci czas powrotu do sprawności, którą miałaś przed ciążą i porodem.