Skala Apgar
Dziecko, które przyszło na świat jest oceniane według skali Apgar. Otrzymuję ono punkty w skali od 0 do 10, które obrazują jego sprawność tuż po porodzie. Wysoki wynik skali nie gwarantuje nam idealnego rozwoju dziecka w przyszłości. Jest to tylko wstępna ocena stanu zdrowia dziecka, która może ulec zmianie. Lekarze stosują ją aby określić czy noworodek nie potrzebuje pomocy po porodzie.
Skala ta została wprowadzona przez lekarkę Virginię Apgar w 1953 roku i funkcjonuje do dzisiaj na całym świecie.
Za co dziecko dostaje punkty?
Lekarz po porodzie ocenia pięć elementów noworodka. Jest to:
- oddech,
- tętno,
- Kolor skóry,
- reakcja na bodźce,
- napięcie mięśni.
od 8 do 10 za dobre,
od 4 do 7 za średnie,
od 0 do 3 za ciężkie.
Stan dziecka często poprawia się z minuty na minutę, dlatego skalą tą nie można się za bardzo martwić. Ważne jest jak dziecko się rozwija. Jeżeli jest wszystko dobrze i zdrowo rośnie nie trzeba się przejmować, że miało 8 a nie 10 punktów zaraz po urodzeniu.
Pierwszy po porodzie podlega ocenie oddech dziecka. Po przebyciu trudnej drogi z kanału rodnego dziecko przeżywa szok. Bezpieczne miejsce jakie zapewniał mu brzuch mamy nagle zmienia się diametralnie. Zazwyczaj z porodem kojarzy nam się pierwszy krzyk dziecka i właśnie za to otrzymuje on swój punkt. Jeżeli wszystko odbywa się prawidłowo noworodek już w ciągu kilku minut normuje swój oddech. Za tak przebiegającą akcję maluch dostaje 2 punkty. Jeżeli jednak oddech nie jest od razu pewny i jest zaburzony punktacja się obniża. Wtedy zazwyczaj lekarz podaje dziecku tlen aby unormować jego oddech.
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród prowokowany
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
- Mężczyzna przy porodzie
Większy problem z oddychaniem mają wcześniaki, gdyż ich płucka nie są jeszcze dobrze rozwinięte do samodzielnego oddychania oraz dzieci, które przyszły na świat po ciężkim porodzie.
Kolejnym elementem podlegającym ocenie jest tętno malca. W tym wypadku dziecko dostaje dwa punkty jeżeli jego serce bije powyżej 100 uderzeń na minute. Kiedy tętno jest poniżej tej wartości otrzymuje zaledwie 1 punkt. Kiedy tętno jest niewyczuwalne lekarz natychmiast przeprowadza akcję reanimacyjną.
Następnym elementem jest ocenienie kolorytu skóry dziecka. W przypadku ładnie zabarwionej skóry na różowo malec zyskuje 2 punkty. Kiedy ciało jest blade lub wręcz sine na kończynach - punkt 1, zaś 0 punktów w czasie gdy sinica zajmuje całe ciało. Dzieci po porodzie fizjologicznym są bardziej zmęczone więc ich zabarwienie skóry jest bardziej intensywne niż po cesarskim cięciu.
Powyższe elementy, które podlegają ocenie w skali Apgara są zazwyczaj ze sobą połączone. Dlatego dziecko, które otrzymało maksymalne wyniki za oddech również za tętno i rytm serca będzie miało podobnie.
Napięcie mięśni oraz reakcja na bodźce podlega ostatniej ocenie. Zdrowy malec zazwyczaj jest ruchliwy po porodzie, co świadczy o jego dobrze napiętych mięśniach. Jeżeli napięcie jest osłabione i dziecko nie stawia oporu przy próbie prostowania wtedy otrzymuje zaledwie 1 punkt. 0 punktów zazwyczaj dostaje malec, który w czasie porodu był niedotleniony, wtedy jego kończyny są zwiotczałe.
Reakcja na bodźce jest przeprowadzana poprzez wsadzenie cewnika noworodkowi do nosa. Jeżeli dziecko kichnie lub kaszlnie oznacza, ze jego układ nerwowy jest dobrze rozwinięty za co ma 2 punkty. Zwykły grymas oceniany jest jedynie na 1 punkt zaś zero reakcji oznacza brak punktów.
Zazwyczaj dzieci, które urodziły się przedterminowo mają gorsze wyniki w skali Apgara, gdyż nie są jeszcze przystosowane do samodzielnego życia. Tak samo dzieci, które przyszły na świat za pomocą cesarskiego cięcia mają początkowo kłopoty z oddychaniem dlatego może mieć niższy wynik niż dziecko po porodzie fizjologicznym.
Komentarze do: Skala Apgar