Kobiety mieszkające na wsi, słabo wykształcone, częściej podwiązują jajowody w wieku 20 – 30 lat, niż kobiety z miast i przedmieść, informują amerykańscy badacze w Obstetrics & Gynecology. Procedura sterylizacji to permanentna postać antykoncepcji. Może być dobrą opcją dla wielu kobiet, które nie chcą mieć potomstwa, choć niektóre mogą żałować jej przeprowadzenia, w szczególności w młodym wieku.
Dr Nikki Zite z University of Tennessee, badająca trendy w sterylizacji u kobiet, mówi: - Możliwe jest, że kobiety mieszkające na wsi i poddające się temu zabiegowi robią to, ponieważ nie mają dostępu, albo nie mogą sobie pozwolić na długoterminowe odwracalne postaci antykoncepcji. A te właśnie zalecalibyśmy zwłaszcza młodym kobietom. Jednak lekarza, który przepisze te środki, łatwiej zaleźć w miastach.
W nowym badaniu, dr Britt Lunde z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku przeanalizowała dane z narodowej ankiety ponad 4 700 kobiet w wieku od 20 do 34 lat. Ankietę przeprowadzono w latach 2006 – 2010.
Zobacz również:
Kobiety były seksualnie aktywne i nie miały problemów z płodnością, ale nie chciały i nie planowały zajścia w ciążę.
Ok. 23% kobiet żyjących na wsiach amerykańskich przyznało się do sterylizacji, w porównaniu do 13% kobiet z miast i przedmieść. Różnice były wyjątkowo silne dla mniej wykształconych pań.
Ponad 55% kobiet wiejskich, które nie ukończyły szkoły wyższej, poddało się sterylizacji, w porównaniu do 26% pań z miasta bez wyższego wykształcenia.
Blisko 9% kobiet miejskich i wiejskich z wyższym wykształceniem poddało się zabiegowi podwiazania jajowodów.
Te różnice geograficzne utrzymały się także wtedy, kiedy naukowcy przeanalizowali wiek badanych, rasę, stan cywilny i liczbę ewentualnie posiadanych już dzieci. Poza tym, na decyzję o sterylizacji miały także wpływ niskie zarobki oraz brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Komentarze do: Sterylizacja jest powszechniejsza pośród wiejskich kobiet