Powszechnie znane są konsekwencje chronicznego stresu: ryzyko chorób serca, zawału, depresji. Najnowsze badania do tej listy dołączają możliwość powodowania problemów z zajściem w ciążę. Nowe badania są w dużej mierze analizą i kontynuacją wcześniejszych prac zespołu badaczy z Ohio.
Pod czujnym okiem dr Courtney Denning-Johnson Lynch poddano badaniu pięćset jeden par, u których wcześniej zdiagnozowano problemy z płodnością, w dwóch niezależnych ośrodkach: w stanie Michigan, i Teksas w latach 2005 i 2009. Pary monitorowano podczas okresu dwunastu miesięcy, podczas których starali się o potomstwo.
Jednocześnie analizowano grupę kobiet w przedziale wiekowym od 18. do 40. roku życia, które nie miały problemów z płodnością. Z próbek od nich pobranych ustalono poziom stresu w tej grupie.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Analiza pozwoliła wypracować związek pomiędzy wysokim poziomem stresu a podwyższonym ryzykiem niepłodności, a w konsekwencji zmniejszeniem prawdopodobieństwa ciąży.
W ciągu całego okresu badawczego, z grupy czterystu jeden kobiet, które ukończyło badanie osiemdziesiąt siedem procent z nich zaszło w ciążę, a trzynaście procent nie.
Dane opracowane przez naukowców dowiodły, że kobiety z najwyższym poziomem stresu miały o blisko trzydzieści procent mniejsze szanse na zajście w ciążę w każdym miesiącu, porównując do kobiet o najniższym poziomie stresu.
Komentarze do: Stres przyczyną większości trudności kobiet, które pragną zajść w ciążę