Szukaj

Świńska grypa a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Kobiety będące w ciąży w szczególny sposób powinny dbać o swój stan zdrowia. Nawet najdrobniejsza infekcja może mieć negatywny wpływ na nie same oraz na dziecko. Pojawienie się wirusa świńskiej grypy H1N1 u kobiet ciężarnych może wywołać wiele komplikacji i powikłań.


Kobiety ciężarne należą do grona osób szczególnie narażonych na zakażenie wirusem świńskiej grypy H1N1. To one są szczególnie podatne na wystąpienie powikłań i komplikacji spowodowanych przebyciem tego rodzaju grypy.

Powikłania wywołane przebytą grypą AH1N1 zależą od stopnia zaawansowania grypy, którą przebyła kobieta ciężarna. Między innymi u kobiet cierpiących na świńską grypę można zaobserwować problemy oddechowe oraz osłabienie odporności. Poza tym świńska grypa może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

W związku z tym 11 września 2010 roku Narodowe Kolegium Ginekologów i Położników Francuskich stworzyło dokument, który udziela kobietom ciężarnym informacji na temat ewentualnej epidemii grypy AH1N1. Dokument ten nosi nazwę „Zalecenia dla kobiet ciężarnych w przypadku epidemii grypy A H1N1” i zawiera następujące informacje.

Jak kobiety ciężarne mogą uchronić się przed zakażeniem wirusa grypy AH1N1?

Prewencja dla kobiet w ciąży w obliczu wirusa grypy A H1N1 wyraża się głównie w poniżej zaprezentowanych 7 punktach.

Szczepienie kobiet ciężarnych

  • Kobiety ciężarne należą do grona osób, które mają pierwszeństwo, jeśli chodzi o dostęp do szczepionki przeciwko świńskiej grypie. Warto wiedzieć również, że kobiety ciężarne powinny poddać się szczepieniu przeciwko świńskiej grypie dopiero w drugim trymestrze ciąży.
  • Kobiety ciężarne, które nie przekroczyły 35 tygodnia ciąży w momencie epidemii mają możliwość skorzystania z opieki położnej środowiskowej lub lekarza.
  • W momencie dużego zagrożenia zakażenia świńską grypą, kobiety będące w stanie błogosławionym powinny na tyle, ile to możliwe unikać przebywania w szpitalu i klinice, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwa zakażenia wirusem.
  • Co więcej kobiety ciężarne czas spędzony w szpitalu po narodzinach dziecka powinny w znacznym stopniu ograniczyć. Z kolei w szpitalu oddziały neonatologii oraz oddziały położniczo-ginekologiczne powinny zorganizować się w taki sposób, aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko zagrożenia wirusem grypy typu H1N1.
  • Jeśli natomiast u kobiety ciężarnej zostanie zdiagnozowane zakażenie wirusem gryp AH1N1, wówczas kobieta powinna zostać otoczona natychmiastową opieką. Tylko rzetelna opieka pozwoli na uniknięcie późniejszych komplikacji.
  • Należy mieć na uwadze to, że płód jest chroniony w naturalny sposób przez łożysko. W związku z tym istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem AH1N1.
Oto kilka cennych wskazówek co robić, by uniknąć zakażenia świńską grypą w czasie ciąży:

  • Staraj się myć regularnie ręce mydłem lub żelem hydroalkoholowym. Tę czynność należy kontynuować co najmniej przez 30 sekund.
  • Jeśli podejrzewasz, że osoby z twojego otoczenia mogą być zakażone wirusem świńskiej grypy warto zadbać o to, by nosić w ich obecności maskę antygrypową lub respektować tak zwany bezpieczny dystans 2 metrów.
  • Co więcej, w momencie podwyższonego ryzyka zakażenia świńską grypą warto ograniczyć do minimum kontakty z bliskimi.
  • Kobiety ciężarne w momencie epidemii świńskiej grypy powinny również unikać korzystania z transportu publicznego, jak również szpitali, przychodni oraz miejsc, które mogą stanowić siedlisko rozprzestrzeniania się wirusa.