Termin porodu
Określenie dokładnego terminu porodu jest bardzo ważne dla zdrowia matki i dziecka. Przede wszystkim pozwala przyszłej mamie na odpowiednie przygotowanie się do przyjścia na świat jej maleństwa oraz zapobiega wystąpieniu niepotrzebnych zagrożeń związanych z przedwcześnie wywołanym lub przetrzymanym porodem. Zazwyczaj jest bardzo ciężko określić precyzyjnie datę narodzin. Przyjmuje jednak się, że ciąża trwa 38 tygodni (266 dni) od zapłodnienia.
Jak możemy obliczyć datę porodu?
Istnieje kilka metod do określenia daty porodu. Jedna z nich jest Reguła Naegelego. Polega ona na tym, aby obliczyć dzień narodzin za pomocą cyklu miesięcznego u kobiety, a dokładniej za pomocą pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ta metoda jest dość popularna wśród ginekologów i jest bardzo często stosowana. Istniej dwa wzory, które objaśniają jak można to obliczyć.
Pierwszy wzór dotyczy kobiet, których cykl miesięczny trwa 28 dni i jest on następujący:
pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni + 1 rok - 3 miesiące = termin porodu
Drugi zaś jest wzorem dla kobiet, których cykl jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni. Wtedy do wyniku 28 dodajemy lub odejmujemy ilość dni.
pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7dni + 1rok - 3miesiące +/- X dni = termin porodu
Zobacz również:
Można, również obliczyć termin porodu na podstawie daty zapłodnienia. Wiąże się to jednak z dokładną obserwacją kobiecego ciała. Zmiany jakie zachodzą w śluzie oraz temperatura ciała może dać kobiecie sygnały kiedy nastąpiło zapłodnienie. Jeżeli śluz jest przeźroczysty i rozciągliwy, wtedy jest to szczyt owulacji i najprawdopodobniej mogło dojść do poczęcia. Również skok temperatury ciała (powyżej 37°C), który utrzymuje się przez 16 dni informuje nas, że doszło do zapłodnienia.
Wyliczenie terminu porodu w takim przypadku jest następujące:
Termin porodu=data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok
Kolejną metodą do określenia daty narodzin jest badanie ultrasonografem, czyli popularne USG. Kobieta u której stwierdzono ciąże w ósmym tygodniu udaje się na pierwsze badanie USG. Takie badanie podaje nam wielkość dziecka i na tej podstawie oblicza wiek płodu. Jest to jednak badanie czasem niedokładne i często porównuje się ją z Regułą Naegelego. Dzieje się tak, gdyż rozwój dziecka uwarunkowany jest genetycznie.
Najczęściej kobieta, kiedy spóźnia jej się okres i podejrzewa, że może być w ciąży stosuje bardzo popularny test ciążowy. Na jego podstawie lekarz może również potwierdzić wyliczoną datę terminu porodu.
Wszystkie powyższe metody pozwolą nam określić mniej więcej kiedy nasze maleństwo przyjdzie na świat. Jest to bardzo ważne dla przebiegu trwania całej ciąży. Mniejsze znaczenie dla określanie terminu porodu będzie miało występowanie pierwszych ruchów dziecka czy też położenie macicy. Tak naprawdę cała akcja porodowa leży w rękach dziecka. Kiedy ono poczuje, że jest gotowe, aby przyjść na świat wysyła mamie hormonalne sygnały, które poprzez stymulację przysadki mózgowej powodują skurcze.