Europa zwróciła wyraźną uwagę na problem śmiertelności i zachorowań wśród kobiet w okresie ciąży, w trakcie porodu i po porodzie. W Europie rodzi się rocznie ponad 5 milionów dzieci. Troska o prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu niesie ze sobą daleko idące korzyści, ratuje życie i chroni jednostki przed schorzeniami, a w późniejszych latach życia przed cukrzycą bądź nadciśnieniem.
Raport European Perinatal Health Report tworzony przez Euro-Peristat jest najdokładniejszym sprawozdaniem dotyczącym ochrony zdrowia kobiet w ciąży i ich dzieci w Europie.
Gromadzone są w nim dane z 2010 roku z 26 krajów należących do Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Euro-Peristat bierze pod uwagę nie tylko pojedyncze wskaźniki, takie jak śmiertelność wśród noworodków, ale stara się stworzyć pełniejszy obraz opieki zdrowotnej w Europie.
Analizuje dane dotyczące śmiertelności, wagi noworodków i przedwczesnych porodów z uwzględnieniem poziomóq opieki zdrowotnej w okresie ciąży i po porodzie, które również wpływają na statystyki.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Euro-Peristat bierze pod uwagę również różnice w sposobach pozyskiwania danych, tłumacząc, że mogą one wpływać na ostateczny wynik raportu.
Pierwszy raport Euro-Peristat z danymi za rok 2004 został opublikowany w roku 2008. Można było w nim dostrzec wiele różnic dotyczących opieki zdrowotnej nad kobietami w ciąży, istniejących między różnymi krajami Europy.
Wykazanie tych różnic jest ważnym krokiem na drodze do poprawy opieki zdrowotnej w wielu krajach. Dzięki temu dostarcza się też informacje o alternatywnych metodach zapewniania jej, a także porusza się kwestię efektywności służby zdrowia w przypadku opieki nad brzemiennymi.
Raport z 2008 roku pozwala stwierdzić, czy stwierdzone wcześniej różnice między krajami zacierają się, pogłębiają, czy zostają na takim samym poziomie.
250-stronicowy raport European Perinatal Health jest kamieniem milowym we współpracy badaczy i naukowców w Europie. Zawiera on w sobie również dane z dwóch innych Europejskich projektów: Surveillance of Cerebral Palsy in Europe (SCPE) and European Surveillance of Congenital Anomalies (EUROCAT). Wszystkie trzy projekty są współfinansowane przez program zdrowotny Unii Europejskiej.
Komentarze do: Troska o zdrowie kobiet i ich dzieci