Trudnośći z oddawaniem moczu po porodzie
Kiedy dziecko pojawi się już na świecie nie oznacza to, że od razu zakończyły się rożne dolegliwości jakie odczuwałaś w czasie ciąży. Do jednych z nich należy oddawanie moczu. Większości kobiet w ciągu 24 godzin po porodzie czynność ta przychodzi z trudem.
Część nie odczuwa parcia na pęcherz, inne co prawda czują potrzebę oddania moczu, lecz nie są w stanie opróżnić pęcherza. Jeszcze inna grupa kobiet oddaje mocz z bólem oraz uczuciem pieczenia.
Jakie są zatem powody odczuwania dysfunkcji pęcherza moczowego po porodzie:
- W trakcie porodu pęcherz moczowy może doznać urazu mogących powodować jego porażenie. W konsekwencji może to powodować, że kiedy nastąpi wypełnienie pęcherza moczem, nie będzie on wysyłał sygnałów które będą mówić o konieczności jego opróżnienia.
- Znieczulenie zewnątrzoponowe, które możesz otrzymać w trakcie porodu prawdopodobnie spowoduje zmniejszenie czujności pęcherza moczowego.
- Odwodnienie, jeżeli nic nie piłaś w trakcie porodu oraz nie podawano Ci płynów dożylnie.
- Czynniki psychiczne mogą powodować wstrzymywanie moczu. Na przykład strach przed bólem, zakłopotanie lub trudności z użyciem basenu.
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród w domu - za i przeciw
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
- Poród prowokowany
Pomimo trudności jakie powoduje oddawanie moczu najlepiej być opróżniła pęcherz moczowy w ciągu 6-8 godzin po porodzie, w ten sposób możesz uchronić układ moczowy przed ewentualną infekcją, zapobiec spadkowi napięcia mięśniowego pęcherza oraz przyśpieszyć ustąpienie krwawienia. Oto kilka wskazówek, jak ułatwić sobie opróżnienie pęcherza:
- Przyjmuj dużą ilość płynów, gdyż to co przyjmujesz równie szybko jest wydalane.
- Spaceruj. Wstań z łóżka tak szybko jak to tylko możliwe i zrób sobie krótki spacer.
- Jeżeli krępujesz się innych osób to poproś położną aby poczekała na zewnątrz. To zapewni Ci odrobinę prywatności i pozwoli skupić się na oddaniu moczu.
- Jeżeli nie możesz wstać i musisz korzystać z basenu to usiądź na łóżku, to zapewni Ci chociaż trochę więcej prywatności. A po oddaniu moczu poproś położną o ciepłą wodę co ułatwi Ci spłukanie krocza i będzie przyjemniejsze.
- Kiedy próbujesz oddać mocz, odkręć kurek z wodą. Dźwięk płynącej wody powinien Ci pomóc.
Jeżeli pomimo starań jakie włożyłaś w opróżnienie pęcherza nadal go nie opróżniłaś, a minęło już 8 godzin od porodu. Lekarz może zalecić Ci cewnikowanie. Zdarza się, że wizja zakładania cewnika skutecznie wywołuje odruch oddawania moczu i jest już po problemie.
Po upływie 24 godzin od przyjścia dziecka na świat, sytuacja z problemem oddawania moczu zmienia się całkowicie. Kobieta zaczyna oddawać mocz częściej i w większych ilościach, gdyż ich organizm pozbywa się płynów pozostałych po ciąży. Jeżeli w Twoim przypadku mocz nie jest oddawany w wystarczających ilościach i sprawia Ci to trudności, bardzo możliwe że w Twoim układzie moczowym rozwinęła się infekcja.
Komentarze do: Trudnośći z oddawaniem moczu po porodzie (1)
Żurawinka
1Mi pomogła żurawina a konkretnie Prouro :) Naturalne metody są najlepsze!... pokaż całość